Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (831) Data wydania: 18.03.08

Rocznica śmierci poety

W Raciborzu i Łubowicach uczczono 220. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa.

Pochodzący z podraciborskich Łubowic wieszcz romantyzmu, ikona niemieckiej literatury formatu niemniejszego niż Goethe czy Schiller, ma wielu zagorzałych wielbicieli. Co roku pojawiają się w Łubowicach. Biorą udział w uroczystej mszy świętej, a następnie w modlitwie na pobliskim cmentarzu, gdzie spoczywają rodzice i pokrewieństwo poety (on sam został pochowany w Nysie).

– To wynika z piękna i ponadczasowości jego twórczości – nie ma wątpliwości Leonard Malcharczyk, członek zarządu powiatu, pracownik niemieckiego wicekonsulatu w Opolu, przekonany, że Eichendorff to najlepsza marka i najbardziej rozpoznawalny symbol ziemi raciborskiej.

Czasy, kiedy sławnego na Zachodzie a nawet w Japonii Eichendorffa wpisano na PRL-owski indeks zakazanych twórców, pamięta Eryk Pośpiech z Raciborza. Wziął udział w tegorocznej uroczystości jako członek orkiestry Plania. Prawie dwadzieścia lat temu był w gronie tych osób, które odważyły się przypomnieć raciborzanom o sławnym krajanie, dążąc do odprawienia pierwszej mszy za zbawienie jego duszy.

Kulturalnym wydarzeniem jest z pewnością otwarcie w Muzeum w Raciborzu wystawy „Odnaleźć Eichendorffa na nowo 1788-1857. Eichendorff wieder finden”. Zaprezentowano na niej bogatą kolekcję całostek związanych z poetą – jego rękopisów i zdjęć (w kopiach). Całość zbiorów prowadzi przez życie wieszcza, porusza jego wątki autobiograficzne, obrazuje rozwój artystyczny, dokumentuje powstanie słynnej noweli „Z życia Nicponia”, pokazuje go jako pruskiego urzędnika, wreszcie sięga do tak intymnych sfer życia jak erotyzm. Atrakcją są z pewnością odnalezione niedawno, uważane za zaginione rękopisy satyry „Libertas i jej zalotnicy”.

Wystawa była możliwa dzięki Niezależnej Fundacji Niemieckiej (Freies Deutsches Hochstift) oraz Towarzystwu Eichendorffa (Eichendorff-Gesellschaft e.V) a także rządowi Niemiec i Związkowi Muzeów Hesji.

(w)