Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (792) Data wydania: 19.06.07

Cuda natury w muzeum

W raciborskim Muzeum można obejrzeć wystawę „Agatowe obrazy – wędrówka do wnętrza śląskich kamieni” ze zbiorów Jana Rzymełki.

Na wystawie prezentowane są zarówno agaty, jak i fotografie-obrazy tych pięknych kamieni. Zapalonym ich zbieraczem jest dr Jan Rzymełka, poseł na Sejm RP, katowiczanin, absolwent geologii na AGH.

Minerałami pasjonuje się od dzieciństwa, a jego pierwszymi okazami były kamienie z hałdy. Swoją pasję kontynuuje na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ. Wystawa jest plonem wieloletniego poszukiwania i kolekcjonowania agatów śląskich.

– Piaskownicą mojego dzieciństwa była przepalona hałda, zabawkami – skarby w niej znajdowane: skamieniałości karbońskie wypiętnowane w łupkach powęglowych oraz pasiaste, niebieskozielone kamyczki – gizole. Pasiaki te okazały się kawałkami szlaki pohutniczej, których szukaliśmy jako mali chłopcy nie tylko na hałdach, ale również w nawierzchniach utwardzanych materiałem z tych hałd, czy to w Lesie Ligockim, czy też w ogródkach działkowych. Fascynacja światem kamieni i minerałów powodowała dalsze poszukiwania kolorowych kamyczków, na przykład agatów, w wykopach pod blokami Osiedla Tysiąclecia czy w czasie szkolnych wycieczek w góry. Tak zaczął się mój romans ze wspaniałym światem minerałów, a szczególnie z jednym – agatem, który trwa do dzisiaj – zdradza Jan Rzymełka.

Zanim w drukarni wielkoformatowej powstał kolorowy wydruk zdjęcia agatu, który można obejrzeć na wystawie, kamień ten musiał zostać odkryty przez poszukiwacza, przetransportowany, często w ciężkim plecaku z innymi byle jakimi kamieniami, i następnie przecięty tarczą diamentową. Wtedy dopiero ujawnia się jego dusza. Wyłonienie piękna należy już do szlifierza. Płaszczyznę cięcia szlifuje on kilkoma granulacjami karborundowych proszków ściernych i następnie poleruje. Taki zgład agatowy zostaje udostępniony artyście fotografikowi do bardzo dokładnego skanowania.

Zdjęcia śląskich minerałów pokazywane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, gdzie uzyskały wysoką ocenę.

Zafascynowały mnie wnętrza agatów. Dają obraz wspaniałej twórczości natury – mówi Marian Zawisła, komisarz wystawy, zachęcając
do jej obejrzenia.

E.H.