Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (792) Data wydania: 19.06.07

Symbol Raciborza?

Jako przedwojenny, rodowity raciborzanin nieraz wypowiadałem się w tej materii, ale kto już chciałby przedstawiciela mniejszości narodowej traktować poważnie? Dlatego jestem bardzo wdzięczny przewodniczącemu Rady Powiatu – tak wysokiemu rangą przedstawicielowi naszych władz samorządowych – za śmiałe podjęcie dyskusji nad ważnym problemem propagowania naszego regionu w Polsce i w Europie przy pomocy symboli i pomników dziedzictwa kulturowego.

Osobiście bym nie szukał imiennego wnioskodawcy wybijania miliona 2-złotowych monet z symbolem XVI-wiecznej więziennej wieży, bo przecież oficjalnie przez wiele dziesiątek powojennych lat ta „piastowska baszta”, zdaniem sfer rządzących, symbolizowała historyczną przynależność Raciborza do państwa polskiego. Niedociągnięcie widzę w tym, iż 18 lat po przemianach 1989 r., kiedy już nie mówi się o baszcie piastowskiej, tylko o wieży więziennej, nie usunięto jej z logo na oficjalnych pismach Urzędu Miasta.

Ale na poprawę nigdy nie jest za późno, szczególnie w tym roku – w związku z 150. rocznicą śmierci najbardziej znanego w świecie rodaka naszej ziemi raciborskiej Josepha von Eichendorffa – ogłoszonym właśnie przez Radę Powiatu „Rokiem Eichendorffa”. Moim zdaniem, idąc za propozycją p. dr. Norberta Miki rozpoczęcia dyskusji nad „czytelnymi znakami” promującymi nasze miasto i region, należy uwypuklić momenty unikalne i osobliwe, oraz charakterystyczne i do tego interesujące dla ludzi z daleka i z bliska. Tymi walorami nie mogą się, moim zdaniem, poszczycić zaproponowane: nie odrestaurowany zamek raciborski (mało ciekawy) i kaplica zamkowa. Siła Raciborza leży w jego wielokulturowości i w rozszerzaniu kultu Josepha von Eichendorffa.

Przypuszczam, że obecnie już większość raciborzan uznaje Eichendorffa za najznakomitszego ziomka ziemi raciborskiej ubiegłego tysiąclecia (w plebiscycie „Nowin Raciborskich” w roku 2000 zajął poczesne drugie miejsce za księciem Mieszkiem Plątonogim). Za pięknym jego pomnikiem na ulicy Mickiewicza odbudowanym już w 1994 r. doszły dalsze godne pokazania miejsca upamiętnienia – centrum im. Eichendorffa z izbą pamięci i muzeum w miejscu urodzin, w Łubowicach, obelisk odbudowany w Raciborzu-Brzeziu z nową płaskorzeźbą głowy poety poświęconą 13 maja bieżącego roku oraz odrestaurowany młyn w Brzeźnicy, który ma być poświęcony 23 czerwca. Ten ostatni miał inspirować poetę do napisania słów do pieśni „Złamany Pierścionek” uznawanej przez niektórych znawców za najpiękniejszą pieśń romantyczną w skali światowej.

Śni mi się logo z miejscami upamiętnienia poety na ziemi raciborskiej – szczególnie z pomnikiem przy ul. Mickiewicza – pod tytułem „Racibórz – miasto młodego Eichendorffa”. Takim hasłem szczyciło się już nasze miasto w okresie przedwojennym. Czy większość ich mieszkańców i przedstawiciele we władzach samorządowych są już w stanie powrócić do tego hasła, kiedy jesteśmy dopiero na progu wspólnej Europy państw?

Dr inż. Josef Gonschior
Fundacja im. Eichendorffa w Łubowicach