Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (744) Data wydania: 18.07.06

Redaguj z nami Nowiny Raciborskie

W jakim kierunku powinien zmierzać system kształcenia ponadgimnazjalnego w powiecie raciborskim? Które szkoły są dobre, a które złe? Weź udział w dyskusji na forum nowiny.pl.
Temat na czasie: „Grzechy zaniechania”
 
~82; Taka jest niestety smutna prawda - Racibórz staje się prowincjonalną mieściną. W tym roku ukończyłam turystykę i bardzo chciałam, aby Racibórz mógł otworzyć się na turystów. (…) Niestety, nie wykorzystuje się mocnych stron miasta (…). Ale cóż może zwykły obywatel, kiedy pytając się o staż w Urzędzie Miasta i w Starostwie Powiatowym powiedziano mi, że wybrałam niewłaściwe miejsce, bo nie mają pojęcia do czego, po ukończeniu tego kierunku mogłabym się przydać.
 
~wyborca; No cóż, okradzeni ze złudzeń i przebudzeni z ręką w nocniku! To co pisze redaktor, to słuszne spojrzenia z przestrzeni kadencji J. Osuchowskiego. Racibórz nie ma strategii, a pod to nie ma programu turystyki i programu promocji. Proponowany na początku kadencji J.O. program promocji miasta został odrzucony, więc nie ma się co dziwić radnym, którzy nie mając oparcia w uchwalonym przez siebie programie nie wiedzą, w jakim kierunku idzie turystyka i promocja Raciborza i tną wydatki. Racibórz nie ma także markowej wielkiej imprezy, która przyciągnęłaby media i gości (…).
 
~raciborzanin; Tak, to wszystko prawda. Ale pytanie dlaczego się tak dzieje? Kto jest winny takiej sytuacji? Najlepiej wskazywać Prezydenta, jeszcze kilku innych radnych. A gdzie są urzędnicy, co realizują zadania prezydenta, rady nawet przy niewielkim budżecie. Ciekawe czy budżety Pietrowic Wlk., Nędzy czy np. Kuźni są większe? Chyba nie, a tam się coś dzieje. Na kpinę zakrawa moim zdaniem fakt, że np. o imprezach w Nędzy w Raciborzu wiszą plakaty na długo przed imprezą, natomiast o imprezach w Raciborzu często dowiedzieć się można tylko od znajomych albo na kilka dni przed. Myślę, że należy się zastanowić nad funkcjonowaniem pionu kultury i promocji (…).
 
~loko; Mówi się, że pomysłami jest piekło wybrukowane, ale czasem warto by było te pomysły wdrożyć w życie. Potrzeba nam świeżości na Rynku. Jakiejś fontanny, więcej zieleni, mniej granatu. Udostępnienia zabytków turystom, nie tylko z okazji festynów. Dziś turysta nie chce tylko zwiedzać miasta w formie muzeum. Zabytki muszą ożyć, a ożywają tak rzadko. Młodzież „bawi” się w rycerzy. Dlaczego nie zatrudnić ich na wakacje na zamku, choćby po to by oprowadzali turystów? Ale trzeba zainwestować w ludzi.
 
Anestezjolodzy
 
~obserwator; Z listu anestezjologów wynika że, ich oczekiwania płacowe naprawdę nie są wygórowane. Średnio rozgarnięty budowlaniec zarobi tyle bez większego problemu. Księgowa w małej firmie ma 2500 zł zasadniczej. Panowie dyrektorzy, wy chyba żyjecie w innej rzeczywistości. Za parę groszy ryzykujecie życie i zdrowie mieszkańców powiatu. Również z punktu widzenia rachunku ekonomicznego (…) to dzienne straty szpitala wielokrotnie przewyższają te podwyżki. Jak to możliwe że, na te grosze nie stać szpitala a na milionowe straty tak (…).
 
~praktyk; Co do oficjalnych zarobków lekarzy proszę mi powiedzieć w jakiej przychodni lekarz pracuje od godziny do godziny, która widnieje na grafiku? Ja takiej nie znam, znam natomiast prywatne gabinety, gdzie dla Urzędu Skarbowego pracuje się 2 godz. tygodniowo, a kolejka stoi codziennie od rana! Może tutaj przydałaby się lekarska solidarność i skończyłyby się kłopoty z budżetem. Proszę przeczytać dokładnie, ile lekarz łącznie z dyżurami i 3-4 faktycznie przepracowanymi godzinami dziennie zarabia! Wg z-cy ordynatora za grudzień ok. 6500 brutto. Czy to mało?
 
~też praktyk; Do praktyka. Masz rację co do pracy przychodni. Ale nie dotyczy to anestezjologów (…), bo oni są oddziałem w szpitalu i można powiedzieć działają na zasadzie wewnętrznej usługi dla chirurgów, ginekologów, ortopedów itp. Ich czas pracy uzależniony jest od organizacji pracy innych oddziałów. A że w szpitalu raciborskim praca jest źle organizowana, to nie jest sprawa anestezjologów tylko dyrektora Krzyżeka. Lekarze innych specjalności mają prywatne gabinety lub pracują w przychodniach poza szpitalem, stąd chcą szybko wykonać zabiegi w szpitalu i uciekać w inne miejsce gdzie płacą prawdziwe pieniądze. (…) Nie dotyczy to anestezjologów, którzy właśnie takiej patologii się przeciwstawiają.
 
~wkurzona; Jestem tylko ciekawa, czy jeżeli lekarze dostaliby co miesiąc np. 2500 netto to zrezygnowali by z dyżurów i pracowaliby tylko tyle godzin co pielęgniarki? Do tej pory nikt nie użalał się tak nad innym zawodem jak nad anestezjologami, którzy się zwolnili, każdy inny musi wyżyć za 1000 zł /m-c czy 1500. A lekarze? Mało im? Który z nich jeździ maluchem?

~mieszkaniec; Raciborscy anestezjolodzy nie odeszli od łóżek pacjentów, oni zachowując wszystkie procedury przewidziane przez polskie prawo zrezygnowali z pracy. Podkreślam: władze szpitala miały 3 miesiące żeby znaleźć jakieś rozwiązanie. Przerażające jest również to, że przez ten okres czasu władze sprawujące nadzór nad pracą szpitala nie doprowadziły do zażegnania konfliktu. Wstyd mi, że muszę mieszkać w mieście, w którym zarządzają takie władze!
 
~pacjentka; Wszyscy chcą podwyżki, ale na dyżury się spóźniają, robią sobie długie przerwy i wcześniej wychodzą. Byłam u ortopedy, który miał przyjmować od 8 ale o 8.40 jeszcze go nie było. Tylko biała kartka wisi na drzwiach, gdzie pisze że dobrzy lekarze na Białorusi zarabiają krocie. U nas jest mało dobrych i uczciwych lekarzy, dlatego mało zarabiają.
 
~szacunek dla doktora Barto; szacunek i uznanie dla pana doktora za odwagę mówienia prawdy, oby tylko prawda wygrała... Nie za bardzo wierzyłem, że są jeszcze tacy ludzie. W innych grupach zawodowych też przydałyby się takie „czarne owce”. Panie doktorze, przywraca Pan wiarę w ludzi. A do anestezjologów, którzy Pana obrażają: z całą pewnością lekarzom w tym kraju należą się wyższe pensje, nawet za te 4 lub 5 godzin w ramach etatu 8-godzinnego. Ale być może prawda jest brutalna i powiatu raciborskiego nie stać na utrzymywanie szpitala z takim zakresem usług.
 
~zibi; Uważam, że anestezjolodzy mają całkowitą rację składając wypowiedzenia. Zachwycony sytuacją dr Barto zapomina, że podawane przez niego kwoty dotyczą 300-400 godzin pracy miesięcznie i w tym minimum trzech świąt, co daje niewolniczą pracę. Osiem dyżurów w miesiącu to 1/3 miesiąca przebywania non stop w szpitalu, czyli poza rodziną! Jak to się ma do średniej pensji urzędnika 3900 zł/m-c za 8 godzin pracy (czyli 160 godz./m-c), picia kawy i zero odpowiedzialności.