Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (722) Data wydania: 14.02.06

Cacko z metalową rączką

Uczeń „Mechanika” skonstruował robota GT-03. Machina Piotra Dziadka budzi zachwyt naukowców.
Prowizoryczną konstrukcję urządzenia zmontowałem w przeciągu zeszłorocznych wakacji zimowych. Natomiast wykończenie i dopracowanie maszyny zajęło mi kolejne cztery miesiące – opowiada pierwszoklasista z Technikum nr 4, działającym przy Zespole Szkół Mechanicznych. Najpierw zająłem się chwytakiem, a potem całą resztą – dodaje. Automat Piotra waży ponad cztery kilogramy. Potrafi obracać się o 360°, podnosić i spuszczać o 90° złamane w dwóch miejscach przedramię, unosić oraz opuszczać o 180° chwytak, a także otwierać i zamykać szczypce. Sterowany może być zarówno z komputera, jak i z dżojstika.
 
Skąd u 17-latka zamysł skonstruowania robota? Mój wujek programuje telefony komórkowe w Stanach Zjednoczonych. On właśnie podsunął mi taki pomysł, który postanowiłem zrealizować wraz z ojcem w czasie ferii – mówi młody technik. Tato jednak pojechał w delegację – relacjonuje dalej – więc projekt zdecydowałem się wykonać samodzielnie. Ciekawa była mina ojca, gdy zobaczył moje dzieło – śmieje się Piotrek.
 
Z wielkim zainteresowaniem konstrukcji przyglądał się prof. Bogusław Grzesik, były Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który w grudniu gościł w ZSM. Profesor z wielką aprobatą wyraził się o robocie – przyznaje Jan Kalabiński, nauczyciel zespołu szkół. Dopowiada, że analizując maszynę widać, iż jej autor od dłuższego czasu żywo interesuje się elektroniką.
 
Rzeczywiście, Piotrek od dawna pasjonuje się tą dziedziną. Już w wieku sześciu lat biegał po domu z lutownicą i rozkręcał telewizory – wspomina matka nastolatka. Nie obyło się, rzecz jasna, bez wypadków. Kiedy nastolatek po raz pierwszy spawał, naświetlił oczy.
 
Hobby zaprowadziło chłopaka do „Mechanika”. Jest to jedna z najlepszych szkół technicznych – przekonuje. Mój kierunek to mechatronika, czyli połączenie automatyki i robotyki – wyjaśnia. Początkujący konstruktor nie żałuje swego wyboru. Cieszy się, bo w trakcie dotychczasowej, zaledwie kilkumiesięcznej nauki w ZSM dowiedział się bardzo wiele z zakresu m.in. rysunku technicznego czy mechatroniki. W przyszłości chciałby podjąć studia na kierunku automatyka i robotyka.
 
Łuk