Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (683) Data wydania: 17.05.05

Dźwięk „Dobrego Pasterza”

Przy kościele parafialnym ks. biskup Gerard Kusz uroczyście poświęcił wieżę z trzema dzwonami. Tutejszych wiernych na msze św. i nabożeństwa zwołuje „Dobry Pasterz”, „Święta Trójca” oraz „Jan Paweł II”.
Przy kościele parafialnym ks. biskup Gerard Kusz uroczyście poświęcił wieżę z trzema dzwonami. Tutejszych wiernych na msze św. i nabożeństwa zwołuje „Dobry Pasterz”, „Święta Trójca” oraz „Jan Paweł II”.

Parafia p.w. Dobrego Pasterza w Górkach Śląskich w gminie Nędza (zamieszkuje ją około 800 wiernych) zakupiła dzwony z okazji Roku Jubileuszowego 2000. Pierwszy o wadze 580 kg ma wyryte napisy: „Rok Jubileuszowy Anno Domini 2000” i „W podzięce Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu. Za dar wiary, nadziei i miłości parafia Górki Śląskie”.

Drugi dzwon waży 290 kg. Została na nim wyryta sylwetka Chrystusa i napis: „Dobry Pasterz. Parafia w Górkach Śląskich” oraz „Przyjdźcie do mnie wszyscy”. Na trzecim dzwonie, o wadze 190 kg, obok napisu „Jan Paweł II” i „Święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje” jest wizerunek zmarłego w kwietniu Ojca Świętego - opisuje ks. proboszcz Gotfryd Fesser. Wszystkie wykonała firma Felczyński z Przemyśla. Minęło jednak pięć lat zanim dzwony te wydały dostojne dźwięki. Parafia musiała bowiem najpierw wybudować wieżę.

W budowę zaangażowała się cała społeczność - podkreśla ks. proboszcz Gotfryd Fesser. Projekt, mającej 19,5 metrów wysokości konstrukcji, wykonała Izabela Krycińska z Górek Śląskich. Konstruktorem jest Jan Buchalik z Rybnika. Wzniesieniem zajęła się firma Budmed z Raciborza Krzysztofa Gembalczyka. Prace trwały od sierpnia minionego roku - dodaje ks. proboszcz. Konstrukcje stalowe wykonał miejscowy zakład ślusarski „Wojtek”, niezbędne instalacje Bernard Wolnik, a napęd dzwonów firma „Rduch” z Połomi.

Uroczystość poświęcenia odbyła się 17 kwietnia, w święto Dobrego Pasterza. Dokonał tego ks. biskup Gerard Kusz. Mówił w homilii o żywej wierze, która rodzi i rozwija się wtedy, gdy serce człowieka otwarte jest na Boga i dla Niego „bije”. Tego dnia udzielił też w Górkach Śląskich sakramentu bierzmowania młodzieży z Gimnazjum w Nędzy. Gośćmi parafii byli starosta Henryk Siedlaczek, wójt gminy Franciszek Marcol, księża metropolii górnośląskiej oraz nauczyciele i dyrekcje szkół.

W tym roku, 1 stycznia, obchodziliśmy 20-lecie erygowania naszej parafii - przypomina ks. Fesser. Do plebiscytu, przeprowadzonego na Górnym Śląsku w roku 1921, Górki Śląskie należały do parafii p.w. Św. Małgorzaty w Lyskach (obecnie archidiecezja katowicka). Potem przyłączono je do oddalonego o 10 km kościoła Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy, wówczas filii parafii p.w. Św. Jadwigi w Markowicach. W tym też czasie mieszkańcy rozpoczęli starania o budowę własnej świątyni. Do czasu II wojny światowej, niestety, nic z tego nie wyszło, bo zdecydowano o rozbudowie kościoła w Nędzy, który w 1925 r. stał się świątynią parafialną. Próby ponowiono więc w latach 50. Zebrano część funduszy i chciano przystąpić do rozbudowy kaplicy. Tym razem na drodze stanęły komunistyczne władze państwowe. Dopiero w 1978 r., dzięki staraniom ks. Piotra Kondzieli, władze zaakceptowały projekt budowy kościoła. Prace ruszyły w listopadzie 1979 r., po tym, jak, 5 sierpnia tego samego roku, śp. ks. bp Antoni Adamiuk poświęcił plac pod budowę. 16 listopada 1980 r. ks. bp ordynariusz Alfons Nossol dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego. Pracami kierował wspomniany ks. Kondziela z Nędzy.

Od 25 sierpnia 1984 r. na stałe rezyduje w Górkach duszpasterz – obecny proboszcz ks. Gotfryd Fesser. Dekretem z dnia 1 stycznia 1985 r. biskup opolski Alfons Nossol erygował samodzielną parafię, a piętnaście dni później ks. Fesser otrzymał nominację na proboszcza. Konsekracji ołtarza i nowo wybudowanego kościoła dokonał, 4 września 1988 r., ówczesny opolski biskup pomocniczy Jan Wieczorek, dziś ordynariusz gliwicki. W ołtarzu zostały złożone relikwie świętych Aurelii i Tymoteusza, męczenników rzymskich. Triduum poprzedzające to wydarzenie prowadził pochodzący z Górek Śląskich ks. prof. Hubert Dobiosch.

Dlaczego na patrona wybrano Jezusa Dobrego Pasterza? Były proboszcz z Nędzy, ks. Jan Gonszczyk podarował w 1974 roku góreckiej kaplicy obraz Dobrego Pasterza. Malowidło, do którego czuł duży sentyment, znajdowało się wcześniej w Nędzy. Kiedy Górki wreszcie miały swój kościół, świątynię postanowiono oddać pod opiekę Dobrego Pasterza właśnie. Co ciekawe, obecny proboszcz w latach 1971-1973 był wikarym w parafii Bytom Karb, mającej to samo wezwanie. Dobry Pasterz jest też na nagrobku rodziny Przegendza, która w 1929 roku podarowała wsi teren pod cmentarz.

(waw)