Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (682) Data wydania: 10.05.05

My w Europie

(nagroda za najsprawniej dziennikarsko napisany tekst) 1 maja 2004 roku - tę datę powinien zapamiętać każdy z nas. O niej też przyszłe pokolenia będą się uczyć w szkołach. W ten właśnie dzień premier Leszek Miller wprowadził nas do nowego domu. Do Unii Europejskiej. Miało to pomóc Polsce nie tylko zdobyć pieniądze i załatać wielką dziurę budżetową, ale także zyskać uznanie w oczach innych członków UE. Czy tak się stało?
W mojej miejscowości pomyślano o budowie hali sportowej. Hala to bardzo dobry pomysł, dlatego że w takiej wsi, jaką jest Syrynia nie ma warunków, by rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie sportu, nie mówiąc już o tym, że część młodzieży spędza wolny czas w klubach, nierzadko przy alkoholu. Aktualnie trwają prace związane z kompletowaniem dokumentacji projektowej o dofinansowanie inwestycji ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, który pokryje 75% kosztów inwestycji. Tak więc pojawił się zalążek wielkiej zmiany wspierany przez Unię, która poprzez sport wskazuje człowiekowi prawdziwe wartości. UE nie lekceważy też problemów zanieczyszczeń. Można zauważyć, że dba o czystość naszego środowiska. Wodzisław Śl. otrzymał pieniądze z Unii przeznaczone na wymianę kotłów grzejnych na ekologiczne. Unia również dofinansowuje remont dachów pokrytych eternitem (który jest zresztą rakotwórczy).

Tak więc uważam, że UE jest świetnym ekologiem dbającym o czystość Europy. Dba też o nasze bezpieczeństwo. A głównie bezpieczeństwo na drogach. W roku 2004 przebudowano drogę na ul. Konopnickiej w Syryni, ul. Leśnej i ul. Słowackiego w Lubomi oraz ul. Owocowej w Bukowie. Odbudowano także 800 m dróg rolniczych na terenie całej gminy. Przy udziale środków Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich przeprowadzono remont obiektów szkolnych polegający m.in. na remoncie budynku SP i Gimnazjum w Syryni. Dzięki dotacjom z UE mogę teraz uczyć się w pięknej szkole. Jest to nie tylko pociecha dla oka, ale też duma wsi. Wykonano również adaptację pracowni komputerowej w SP w Syryni oraz przeprowadzono remont ogrodzenia szkolnego. Dzięki temu nasza szkoła staje się coraz nowocześniejsza. Niepokoi mnie sprawa bezrobocia w mojej małej ojczyźnie. Nie wszyscy są rolnikami, by mogli skorzystać z dotacji unijnych. A mnie się marzy wieś spokojna, wieś wesoła. Bo czy człowiek pozbawiony pracy, potrafi zachować podstawowe wartości? Jak na razie moi starsi koledzy mogą jedynie szukać pracy za granicą. Jeżeli tam znajdą szczęście, nie mam nic przeciwko.

Podsumowując, Unia daje wielkie nadzieje na lepszą przyszłość. Większość rodaków przyzna, że inaczej wyobrażało sobie życie po dołączeniu do krajów UE. Ja też. Lecz pozostaje nam tylko czekać. Może dotychczasowe zmiany nie są rewolucyjne, jednakże coś drgnęło i wydaje mi się, że idzie w dobrym kierunku. Unia jest w stanie nam pomóc, musimy tylko chcieć i umieć tę pomoc przyjąć. Ja jestem pełen optymizmu na przyszłość, stąd mam nadzieję, że tak właśnie się stanie.

Robert Menżyk (na zdjęciu)
kl. II a Gimnazjum w Syryni
opiekun: Mariola Michalska