Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (658) Data wydania: 23.11.04

Droga wyboista przed nami

Niestety, z danych porównawczych wynika, że w zakresie innowacyjności i konkurencyjności gos-podarki, Polska ma długi dystans do nadrobienia, nie tylko w stosunku do celów stawianych przez Strategię Lizbońską, ale również do obecnego potencjału innowacyjnego większości obecnych krajów członkowskich UE.
Dramatycznie mało rejestrujemy wartościowych, zaawansowanych technologicznie patentów (ledwo powyżej 1 proc. średniej unijnej), nasze małe i średnie przedsiębiorstwa w znikomym stopniu interesują się pracami badawczo-rozwojowymi. Zresztą, wydajemy na nie, jako kraj, zbyt mało - ok. 0,7 proc. PKB (2003 r.), podczas gdy unijna średnia wynosi 2 proc, w USA 2,8 proc., a w Japonii nawet 3,1 proc. Tragicznie wygląda wskaźnik nakładów na jednego badacza: jest czterokrotnie mniejszy niż średnia w Unii Europejskiej, trzykrotnie mniejszy niż w Czechach, właściwie możemy się porównywać z krajami Ameryki Łacińskiej. Aby spełnić cele strategii lizbońskiej polskie prywatne nakłady na prace badawczo-rozwojowe powinny zwiększyć się siedmiokrotnie, natomiast publiczne dwukrotnie. Czy jest to cel realistyczny? Tak, o ile dalekosiężnym spojrzeniem wykażą się nie tylko przedsiębiorcy, wykorzystując na te cele np. część funduszy strukturalnych, ale i państwo, ułatwiając pozyskiwanie środków poprzez granty, ulgi podatkowe, itp. Obecne priorytety Unii Europejskiej (zawarte w tzw. VI Programie Ramowym), które w znacznej mierze decydują o możliwościach dofinansowania to: nauki informacyjne, biologia i medycyna, materiały i technologie materiałowe oraz edukacja.
   
Na koniec warto podkreślić, że pozytywnym symptomem, w kontekście naszego dążenia do budowy gospodarki opartej na wiedzy, są błyskawiczne postępy jakich dokonują Polacy w podnoszeniu kwalifikacji i wykształcenia. Choć do pełni szczęścia jeszcze daleko, trzeba odnotować, że tzw. współczynnik skolaryzacji brutto (stosunek liczby osób uczących się na danym poziomie kształcenia do liczby ludności w wieku odpowiadającym temu poziomowi) dla szkolnictwa wyższego wzrósł z 13 proc. w 1990 roku do 41 proc. w roku 2000. Sukces będzie jednak pełniejszy, gdy kierunki wybierane przez młodzież lepiej będą odpowiadać potrzebom gospodarki. Na razie, niestety, również w grupie osób z wyższym wykształceniem wskaźnik bezrobocia jest wysoki.