Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Historia pełna przygód

02.11.2004 00:00
„Przyjaciele” to tytuł książki autorstwa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz i Grzegorza Kasdepke, której promocja odbyła się 25 października w Domu Kultury „Strzecha”.
Z tej okazji Mira Stanisławska-Meysztowicz, propagatorka działań na rzecz ochrony środowiska przybyła do Raciborza i spotkała się z młodzieżą. Autorka książki jest inicjatorką polskiej edycji akcji „Sprzątania Świata” oraz prezesem Fundacji Nasza Ziemia. Za swoją proekologiczną działalność w 2001 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok później - Orderem Uśmiechu. W tym roku Mira Stanisławska-Meysztowicz była honorowym gościem III Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2004. Szefowa Fundacji Nasza Ziemia mieszka w Australii, przez lata związana była także z naszym miastem, gdzie się wychowała i do którego nie ukrywa swojego sentymentu.
 
„Przyjaciele” jest moją pierwszą, ale nie ostatnią książką. Obecnie jestem w trakcie pisania trzech kolejnych - zapowiada M. Stanisławska-Meysztowicz. Opowiada o przyjaciołach, bo też napisana została przez dwójkę przyjaciół. Książka, jak już sam tytuł sugeruje, opisuje przyjaźń grupy dzieci i ich przygody. Tematem przewodnim jest wątek sensacyjny, ale, jak zapewniają autorzy, nie brak w niej również humoru. Tak jak wiele działań M. Stanisławskiej-Meysztowicz, tak i ta powieść ma na celu propagowanie idei ochrony środowiska. Nie chciałam, żeby był to podręcznik, lecz historia pełna przygód, którą z przyjemnością przeczytają nie tylko dzieci, lecz także dorośli - mówi szefowa Fundacji Nasza Ziemia.
 
Przeczytałam tę książkę jednym tchem - zapewniła witając gości Elżbieta Biskup, dyrektor Młodzieżowego Centrum Kultury, która zaprosiła M. Stanisławską-Meysztowicz do Raciborza. Jak podkreśliła, było to możliwe dzięki pomocy posła Andrzeja Markowiaka oraz raciborskiego Starostwa i Urzędu Miasta.
 
Na pamiątkę spotkania młodzież z raciborskich szkół, obecna w „Strzesze” otrzymała tomiki zat.: „Chcę usłyszeć szum lasu” oraz płyty CD pod tym samym tytułem, będące efektem organizowanego w tym roku festiwalu ekologicznego.

(Adk)
  • Numer: 45 (655)
  • Data wydania: 02.11.04