Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (651) Data wydania: 05.10.04

Ekologia z historią

Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Rudach zorganizował na przełomie września i października kolejne Dymarki rudzkie - warsztaty historyczno-środowiskowe dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjów.
„Śląsk jest dziś postrzegany jako region wybitnie uprzemysłowiony, a główne gałęzie przemysłu wciąż opierają się na górnictwie i hutnictwie. Jednak mało kto wie, że zarówno górnictwo, jak i hutnictwo na Śląsku zapoczątkowali cystersi z Rud. Bowiem to oni w zamierzchłych czasach posiedli „tajemną” wiedzę przetwarzania rud w metale. Nie były to zresztą jedyne dziedziny gos-podarki, jakimi zajmowali się ci pracowici mnisi. Inne ważne zajęcia dla stanowiącego samowystarczalny kombinat klasztoru to: uprawa roli, hodowla, ogrodnictwo, sadownictwo, pszczelarstwo, gospodarka rybacka, produkcja wina, gorzelnictwo i piwowarstwo. Mnisi zajmowali się także gospodarką leśną, prowadzili młyny, tkalnie. Jednak największy wkład wnieśli oni właśnie w rozwój przemysłu hutniczego i związanego z nim bezpośrednio górnictwa na Śląsku. Do dziś na terenie Parku widoczne są pamiątki tejże działalności: zabudowania pocysterskiej kuźnicy miedzi z XVIII w. w Rudzie Kozielskiej, hałdy poeksploatacyjne rud żelaza z XVIII-XIX w. w Smolnicy i Stanicy oraz pozostałości hut żelaza z XVI-XIX w. i kopalń rud żelaza z XVIII w. w Trachach. Jednakże owe materialne świadectwa potęgi gospodarczej rudzkiego klasztoru są relatywnie bardzo skromne za sprawą dbałości o zabliźnianie ran zadawanych przyrodzie przez „białych braci” - prekursorów ekologii” - tak brzmiało oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w imprezie, która jak co roku ściągnęła do Rud rzesze dzieci i młodzieży ze szkół całego regionu.
 
W programie atrakcyjnych warsztatów, które poprowadzili pracownicy ośrodka oraz studenci Uniwersytetu Śląskiego było zwiedzanie z przewodnikiem zabudowań poklasztornych oraz zabawy i konkursy w Skansenie Cysterskiego Górnictwa i Hutnictwa. Umożliwiło to uczniom zapoznanie się z historią zakonu cystersów, losami klasztoru w Rudach a także z problematyką wydobycia, obróbki i wytapiania Rudy i zagadnieniami „cysterskiego ekorozwoju”. Głównym punktem programu było jak co roku pokazowe wytapianie rudy w parkowym skansenie.
 
W licznych zabawach i konkursach tematycznie związanych z działalnością i życiem codziennym cystersów rudzkich uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat pracy dymarza, rybaka, drwala, gorzelnika, piwowara i skryby. Celem zabaw i konkursów w trakcie „żywej” lekcji historii jest zwrócenie uwagi uczestników na źródło tożsamości przemysłowej i kulturowej Górnego Śląska, którym przez prawie VI wieków była właśnie działalność zakonu Cystersów w Rudach. Jednocześnie organizatorzy akcentują wkład tego zgromadzenia w rozwój „idei zrównoważonej gospodarki” - mówi Grzegorz Osielski z biura Parków w Rudach.

(opr. w)