Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (620) Data wydania: 02.03.04

Komputerowe pajączki

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie istnieje w obecnej formie od września ubiegłego roku. Poprzednio przedszkole było osobną placówką, jednak po reformie gminnej oświaty i remoncie pomieszczeń socjalnych w budynku szkoły zostało tam przeniesione. Do placówki uczęszcza obecnie około 30 dzieci, dodatkowo 14 chodzi do oddziału w Makowie - wyjaśniła dyrektor placówki Regina Strzeduła. Na miejscu dziećmi zajmują się przedszkolanki Anna Kania oraz Bożena Przybyła, dodatkowo także Aurelia Fitzoń, która uczy języka niemieckiego. Placówka realizuje typowy program przedszkolny dla dzieci do 7 lat, w programie ma dodatkowo naukę pływania na basenie w Raciborzu przy ul. Śląskiej oraz j. niemiecki i religię. Cała grupa, prócz własnych, korzysta z pomieszczeń takich samych jak młodzież szkolna, w tym stołówki. W tym tygodniu dzieci odpowiadają na pytanie „Co to jest komputer?”
Mateusz Litka 6 lat
Komputer to jest takie coś, do czego jest potrzebna myszka i klawiatura, żeby sobie pograć i powymyślać. Ja się już umiem bawić na nim. Komputer musi być bardzo duży, ale nie tak duży jak ja jestem. A najfajniejsza jest myszka. Ona nie jest żywa, można z nią robić różne rzeczy.

Dawid Kubisz 6 lat
To coś fajnego, bo można się nie tylko nim bawić, ale naprawdę robić bardzo ciekawe rzeczy. To jest takie wielkie pudło. Można w nim też siebie czasami zobaczyć. Bez myszki to nie jest komputer, ona musi być. Ja się tego nie boję, to znaczy myszki, ale dziewczyny to chyba tak. A jak się bawić komputerem, to nauczył mnie kolega.

Paweł Grela 5 lat
To jest podobne do telewizora, bo ma też taki wielki ekran. On jest fajny, pisać i grać na nim, oglądać rysunki da się. Najbardziej podoba mi się pisanie, są takie ładne literki, większe, mniejsze. My z kolegami lubimy też bardzo skakać w komputerze.

Simona Kuroczik 5 lat
Komputer jest do wejścia w świat, w internet na przykład. Ja najbardziej lubię grać i pisać. Grać w pajączka, trzeba nie dać się zjeść i tkać pajęczynę. W komputerze widziałam pająka, a tak żywego to nie. Nie wiem czy się go boję, tego w komputerze nie.

Jola Wilczek 7 lat
To jest mądre urządzenie. Najlepiej do uczenia się i różnych innych rzeczy. Mam go w domu, mama chodziła niedawno na kurs komputerowy. Najbardziej mi się podoba w nim malować domki i figurki. Mój domek miał czerwony daszek. Ciekawa jest myszka, służy do przyciskania. Już umiem pisać. Zaczęłam bajkę, ale jej jeszcze nie skończyłam.

Patrycja Miensopust 6 lat
Umiem włączyć komputer, to się robi na taki jeden duży guzik. Pojawia się obrazek i można zacząć pisać albo bawić się. Ja umiem napisać już swoje imię. To jest łatwiejsze niż pisanie ołówkiem, bo trzeba tylko naciskać guziki. Podoba mi się też, jak można kolorować obrazki, są już gotowe kolory.