Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Poślizg kontrolowany

02.03.2004 00:00
Budowa nowego mostu granicznego w Chałupkach napotkała na niespodziewane komplikacje. Unieważniono przetarg, który miał wyłonić wykonawcę obiektu. Na razie rusza jedynie budowa obwodnicy Zabełkowa.
Obwodnica, nowy most drogowy i terminal odpraw - taki pierwotnie był zakres prac związanych z rozbudową przejścia granicznego Chałupki-Bogumin. Polacy i Czesi uznali, iż jest on konieczny, bo ruch odbywa się wąskim gardłem przez Zabełków, a wiekowy most ma ograniczoną nośność wykluczającą ruch ciężkich pojazdów. W związku z wejściem obu krajów do Unii Europejskiej zrezygnowano z terminalu. Plany co do mostu i obwodnicy są nadal aktualne.
   
Na razie jednak budowana będzie jedynie obwodnica. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach wyłoniła już wykonawcę i podpisała z nim umowę. Prace ruszą wkrótce. Nowa droga pobiegnie polami na granicy Zabełkowa i Chałupek a następnie przetnie tę drugą miejscowość na wysokości obecnego dworca PKS, za którym zbudowany ma być nowy most.
   
Sprawa mostu przesunie się jednak w czasie. Odbył się co prawda przetarg na wyłonienie wykonawcy, ale został unieważniony. Nowy, międzynarodowy ma być rozstrzygnięty na początku II kwartału. Firma budowlana, jeśli procedura zakończy się sukcesem, będzie mogła przystąpić do działania na przełomie 2004 i 2005 roku.
   
Rozbudowa przejścia zakończy się w 2006 roku.

(waw)
  • Numer: 10 (620)
  • Data wydania: 02.03.04