Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (570) Data wydania: 12.03.03

W skrócie - powiat raciborski

  • 14 marca Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza do budynku przy ul. Gimnazjalnej na wernisaż wystawy autorskiej Romana Konzala. Podczas uroczystości wystąpi Chór Św. Antoniego M. Klareta z Wybrzeża Kości Słoniowej. Początek o godz. 17.00.
  • Kolzam przekazał władzom Lublina wyprodukowany w Raciborzu nowoczesny autobus szynowy.
  • Archiwa Państwowe chcą zlik-widować oddział w Raciborzu, który mieści się na Ostrogu za kościołem Św. Jana Chrzciciela. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale wiadomo, iż AP nie chcą, by ważne dokumenty przechowywane były na Ostrogu, gdzie istnieje zagrożenie powodziowe. W 1997 r. część z nich, w tym średniowieczne, uległy zalaniu. Archiwum pozostanie w Raciborzu jeśli władze znajdą odpowiedni lokal. Wiceprezydent Mirosław Szypowski zapowiedział na ostatniej sesji, że ratusz będzie szukał odpowiedniej siedziby.
  • Racibórz odwiedził marszałek województwa śląskiego Michał Czarski. W rozmowie z prezydentem J. Osuchowskim poruszano kwestię dotyczące drogi szybkiego ruchu Pszczyna -Racibórz oraz funduszów wojewódzkich przeznaczonych na szpital przy ul. Gamowskiej.
  • Nakładem Towarzystwa Miłoś-ników Ziemi Raciborskiej ukazał się zbiór pisanych po śląsku opowiadań Wiktora Bugli pt. „Tatulkowo jabłonka”. Autor to związany z Raciborzem pisarz i poeta. Ma na koncie: „Gdzie mowa jest złotem” (Warszawa 1971), „Lieder - Pieśni” (przekład wierszy Josepha von Eichendorffa, Racibórz 1992), „Chwytając krajobrazy” (Racibórz 1993), „Pejzaż z kominem” (Racibórz 1997) oraz „Pod zajlbanom” (Racibórz 2001).
  • Odbyło się posiedzenie Rady Programowej Arboretum. Na spot-kaniu zaakceptowano propozycje zadań na 2003 r., m.in. wykonanie stawu szuwarowego, kontynuowanie prac na ciekach wodnych Liliowym i Paprociowym, zakup i nasadzenie kolekcji paprotników, wykonanie wiaty biwakowej na polanie śródleśnej. Zwrócono również uwagę na notoryczne chuligańskie zniszczenia tablic informacyjnych w Arboretum. Dotychczas z 12 tablic zniszczonych jest 10.
  • Prezydent Jan Osuchowski spotkał się z przedstawicielami Rybnickiej Izby Przemysłowo-Handlowej w celu omówienia kandydatur do przyznawanej przez Izbę nagrody NARCYZA dla przedsiębiorczych kobiet. Do nagrody prezydent wytypował Elżbietę Ceglarek, prezesa Banku Spółdzielczego w Raciborzu i Zdzisławę Sośnierz, naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Mias-ta.
  • Odbyło się kolejne spotkanie zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Poza sprawami statutowymi omówiono sprawę budowy drogi Racibórz Pszczyna. Zarząd zwróci się do poszczególnych gmin z prośbą o informację, jak daleko zaawansowane są prace nad planem przestrzennego zagospodarowania terenu w obszarze budowy nowych odcinków oraz w kwesti własności gruntów na obszarze przebiegu drogi. W spotkaniu uczestniczył wiceprezydent Andrzej. Bartela.
  • Z inicjatywy władz miasta odbyło się spotkanie z dyrektorem Józefem Klepaczem z Inspektoratu Eksploatacji Wód i Budowy Zbiornika w Raciborzu. Omówiono zakres prac już wykonanych oraz planów na lata najbliższe, związane z zabezpieczeniem Raciborza przed ewentualną powodzią. W spotkaniu udział wzięli naczelnicy magistrackich wydziałów.
  • Zastępca prezydenta Andrzej Bartela spotkał się z przedstawicielami holenderskiej firmy PERSONAL PARTNERS, która zajmuje się naborem polskich pracowników do pracy w Holandii. Omówiono możliwości poszerzenia współpracy. Przedstawiono możliwości wykorzystania kapitału holenderskiego na terenie Raciborza. Przedstawiono Strefę Aktywności Gospodarczej na ulicy Bosackiej. Urząd Miasta w najbliższym czasie prześle przygotowany folder reklamowo-inwestycyjny miasta.
  • W tegorocznym budżecie miasta zabrakło środków na realizację projektów, przyjętych przez poprzedni zarząd w ramach Raciborskiego Programu Partnerstwa Lokalnego. W jego ramach mieszkańcy wespół z gminą wykonują prace na rzecz swojego otoczenia. Wiceprezydent Mirosław Szypowski zapowiedział, że władze spróbują znaleźć pieniądze przy podziale nadwyżki budżetowej za 2002 r.
  • Kilku radnych zmieniło swoje komisje. Marian Gawliczek zrezygnował z pracy w Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Powołano do niej Mariusza Marchwiaka, który jednocześnie zrezygnował z Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. W jej skład wstąpił z kolei radny Wojciech Ziajka. Zaprzysiężona na ostatniej sesji radna Halina Sitnikowi będzie pracować w Komisji Oświaty oraz Gospodarki Miejskiej.
  • 1 czerwca o godz. 16.00 w koś-ciele farnym odbędzie się koncert chórów.
  • W związku z przypadającą rocznicą powołania Obrony Cywilnej w sali konferencyjnej hotelu „RAGOS” przy ul. Kościuszki odbyła się okolicznościowa odprawa pracowników realizujących zadania obrony cywilnej w jednostkach administracji samorządowej i tutejszych zakładach pracy. Podczas odprawy poruszone będą zagadnienia związane z wejściem w życie ustawy o stanie klęski żywiołowej oraz rozporządzenia  w sprawie sposobu tworzenia gminnych  zespołów reagowania, gospodarki sprzętowej obrony cywilnej, analizy planów kontroli w zakładach pracy oraz analizy i planów szkoleń obrony cywilnej na 2003 r.
  • 5 czerwca pomiędzy godzinami 11.00 a 13.30 na płycie raciborskiego Rynku odbędzie się tradycyjny festyn ekologiczny. Zaprezentowane zostaną osiągnięcia przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Odbędzie się konkurs piosenki dla przedszkolaków.
  • O 11 do 14 marca Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu zaprasza gimnazjalistów na Dni Otwarte. Szczegóły pod numerem 415 33 88.
  • 15 marca w RCK przy ul. Chopina odbędzie się XLVIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, któremu będzie towarzyszyć recital Agnieszki Matysiak pt. „Piosenki Piaf”. Początek o godz. 16.00.
  • 15 marca o godz. 16.00 w Domu Kultury „Strzecha” przy ul. Londzina otwarta zostanie II Wystawa Malarstwa Inwalidów Słuchu. Towarzyszyć jej będzie spektakl teatralny teatru Agrafka z RCK pt. „Dorosłe gry” w reżyserii Jolanty Dzumyk.
  • 21 marca RCK zaprasza na koncert z okazji pierwszego dnia wios-ny. Na deskach przy ul. Chopina zagrają Mosqqitoz, Parking i Pogodno. Bilet 10 zł. Początek o godz. 10.00.
  • 22 marca w Strzesze przy ul. Londzina wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Początek o godz. 17.00.
  • 29 marca w sali kameralnej RCK przy ul. Chopina rozpocznie się XIII finał konkursu poetyckiego „Nadzieja”.