Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Ekologią dumni

03.07.2002 00:00
Pierwsza rocznica wdrożenia w Raciborzu systemu zarządzania środowiskowego była okazją do zorganizowania na płycie Rynku festynu ekologicznego.

Jako że we wdrożenie systemu zarządzania środowiskiem według norm ISO 14001 (Racibórz jest pierwszym miastem w Polsce, które ma certyfikat) zaangażowano miejskie szkoły, to właśnie podstawówki i gimnazja zaprezentowały na Rynku, 20 czerwca, swoje osiągnięcia w zakresie edukacji ekologicznej. Są one niemałe, jak choćby w przypadku Gimnazjum nr 1, 2 i 5, Szkoły Podstawowej nr 1 i 11 oraz szkół społecznych RTO „Szkoła”. Festyn był też okazją do podsumowania dokonań w minionym roku szkolnym.
 
Raciborskie placówki nie tylko brały udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, gdzie sięgały po najwyższe laury (Krzysztof Kielak z Gimnazjum nr 2 wygrał polską edycję konkursu rysunkowego „Environment Illustrations”, którego ideą było stworzenie przez dzieci ilustracji przedstawiającej sposób ich postrzegania środowiska i pokazywał swoją pracę jako reprezentant Polski w Kopenhadze, Natalia Pułjan z Gimnazjum nr 5 znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „List do Ziemi”), ale wciągały do działań na rzecz przyrody zaprzyjaźnione szkoły z innych krajów (RTO Szkoła - wspólne wystawy zdjęć przyrody), wydawały ekologiczne szkolne gazetki (EKODyzio w Gimnazjum nr 3), czy wreszcie efektywnie działały na rzecz selektywnej zbiórki odpadów (SP 6 i Dom dla dzieci przy klasztorze Annuntiata - liderzy zbiórek butelek PET i baterii). Około 90 uczniów pracuje nad ciekawym projektem „Przyroda bez granic” realizowanym pod auspicjami Euroregionu „Silesia”. W trzyletnim przedsięwzięciu finansowanym ze środków Unii Europejskiej uczestniczą dwie szkoły z Opawy oraz nasze: SP 1 i SP 2, II LO, Gimnazjum w Krzanowicach oraz Społeczne Gimnazjum przy RTO Szkoła.
 
Niezwykle ważnym wydarzeniem tej wiosny był I Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej, który miał miejsce w dniach od 16 do 22 kwietnia. Zgłoszenia do udziału nadeszły z całego kraju. Dla najlepszych przeprowadzono zajęcia warsztatowe oraz konkursy piosenki i poetycki. 22 kwietnia na raciborskim Rynku odbył się koncert galowy, w którym wzięli udział Jacek Cygan, Anna Wyszkoni-Piguła z zespołu „Łzy” oraz Zbigniew Krebs.
 
W szkolnej akcji „Zbieramy butelki PET” z roku na rok rośnie liczba zebranych worków tych niebezpiecznych odpadów. W 1996 r. było ich ponad tysiąc, dwa lata później ponad pięć tysięcy, a w ubiegłym roku już blisko jedenaście tysięcy. Regularnie co roku w akcji bierze udział około sześć tysięcy raciborskich uczniów. Sześć lat temu na jednego przypadało 0,14 worka, w 2001 r. już 1,85. Nie ulega więc wątpliwości, że zbiórka w szkołach, połączona z rywalizacją, musi być kontynuowana. Dzięki niej nie zmniejsza się tak szybko pojemność składowiska odpadów. Nie trafiają tam butelki, które nie dość, że mają dużą objętość, to ich czas rozkładu liczony jest w setkach lat.
 
W czerwcu 2001 r. władze miasta zdobyły certyfikat zaświadczający wdrożenie norm zarządzania środowiskowego według norm ISO 14001, a już jesienią okazało się, że jest to świetne narzędzie promocji. Racibórz jest jednym z nielicznych polskich miast, który za jednym zamachem, jesienią minionego roku, zgarnął wszystkie najważniejsze polskie nagrody ekologiczne: „Gmina przyjazna środowisku”, „Lider Polskiej Ekologii” i „Panteon Polskiej Ekologii”. Definitywnie potwierdzono, że w ochronie środowiska nadodrzański gród jest z pewnością prymusem.

(mat)

  • Numer: 27 (535)
  • Data wydania: 03.07.02