Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (509) Data wydania: 02.01.02

Miejsce kultu Matki Boskiej(3)

W 1814 r. kościół pw. św. Stanisława w Busku spłonął. Z wielkim trudem odbudowany, spłonął po raz drugi w 1849 r. Dopiero w 1856 r. został całkowicie odrestaurowany, w 1910 r. podczas wielkiego pożaru w mieście też częściowo spłonął. Do I wojny światowej został odbudowany.
 
Cudami słynący obraz Matki Boskiej Różańcowej nie uległ zniszczeniu ani razu, mimo tylu pożarów. W czasie okupacji niemieckiej w II wojnie światowej, o północy z 8/9.V.1944 r. po bardzo uroczystym dniu świątecznym (drugi odpust w parafii św. Stanisława), ruszyła przez pola nawała bandytów ukraińskich. Pociskami zapalającymi wzniecali pożary w zabudowaniach w większości krytych słomą. Powstało morze ognia. Krzyki i jęki ludzkie oraz ryk bydła ogarniętego ogniem były nie do opisania. Spalono wszystko co było polskie. Ludzie uciekali z małymi dziećmi, przez Bug przepływali. Ukraińcy pod rządami niemieckimi czuli się pewnie. Wieszali na płotach ulotki z treścią: „Polacy uciekajcie za San, bo was żywcem spalimy”. Nikt nikogo o nic nie pytał, ani o nic nie posądzał. Polacy z Buska w obawie przed okrucieństwem Urkaińców, morderstwami, pożarami, zaczęli pakować to co ocalało i z tobołkiem w ręku uciekali za San. Tylko dokąd i do kogo? Gdzie znaleźć kawałek dachu nad głową? To były trudne pytania, na które nie było odpowiedzi. Tzw. koloniści z Buska, pochodzący z okolic Brzeska i Bochni, którzy przez przypadek nie zostali wywiezieni przez Rosjan, w czasie okupacji sowieckiej, na Sybir, wyjeżdżali sami i przyszli z pomocą sąsiadom. Zabrali ich w swoje dawne rodzinne strony, Polski centralnej. I tak do Strzelec Wielkich powiat Brzesko województwo Kraków, wyjechało dużo ludzi z Buska oraz w okolice Rzeszowa, Łańcuta, Przeworska a nawet Sandomierza. Tamtejsi Polacy przytulili buszczan do siebie, w swoich ciasnych i małych domach. Solidarnie pomagali sobie wzajemnie i z niecierpliwością czekali na koniec wojny.

c.d.n.

Mieczysława Trojan-Krzynowa