Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 Data wydania: 22.09.15
Czytaj e-gazetę

37 wagonów pszenicy z Dzielowa do Hamburga

Ponad dobę trwał załadunek 2100 ton pszenicy z samochodów wprost na wagony pociągu w Raciborzu, którą następnie przewieziono na statek czekający w porcie w Hamburgu. Transport taki nie często ma miejsce na naszym terenie, zwłaszcza że dostawcą zboża była rodzinna firma MAT-FARM w Dzielowie.

– Transport kolejowy zbóż w naszym kraju, w przeciwieństwie do np. węgla, jest bardzo rzadkim zjawiskiem, dlatego też jest to duże wydarzenie w naszym regionie – mówi Marek Matejka z firmy MAT-FARM.

Taki tonaż pszenicy przeznaczony do transportu drogą morską musiałoby przewozić kilkadziesiąt ciężarówek, co okazałoby się bardzo kosztowne. – Przewożenie produktów pociągami jest zdecydowanie tańsze niż transport samochodowy. Zależy nam na satysfakcji dostawców – rolników sprzedających nam zboża. Staramy się oferować im możliwie wysokie ceny skupu, jednocześnie zmniejszając koszty dalszego etapu handlu – wyznaje pan Marek, wyjaśniając skąd pomysł na poszukiwania najtańszych możliwości transportu.  Prywatny przewoźnik musiał wydzierżawić trakcję kolejową od PKP oraz specjalnie dostosować się do obecnego rozkładu jazdy na tej trasie.

– Dążymy do budowania solidnej marki oraz prowadzenia nowoczesnej i możliwie najbardziej wydajnej firmy, co skutkować będzie dalszymi korzyściami dla naszych dostawców – dodaje brat Damian Matejka. Żałować należy, że polska kolej nie stwarza korzystnych warunków do przewozu towarów, co z pewnością okazałoby się korzystne dla wszystkich.