Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Teatr niejedno ma imię. Uczniowie z Pietrowic Wielkich wystawili Dziady

Wydarzenie w pietrowickiej szkole było podsumowaniem udział w projekcie „Pietrowiccy nauczyciele w działaniu”, który został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”. Działania promowały interdyscyplinarną pracę poprzez STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).

Na początku bieżącego roku szkolnego kilkoro nauczycieli doskonaliło swój warsztat pracy na zagranicznych szkoleniach na Maderze i Krecie (więcej TUTAJ). Nowo nabytymi umiejętnościami podzielili się z innymi nauczycielami i powstał pomysł, aby przygotować projekt edukacyjny, którego motywem przewodnim stał się teatr. Finałowy pokaz pracy nauczycieli i uczniów miał miejsce 27 i 28 kwietnia, w tym również podczas spotkania z rodzicami.

Historyk, Łukasz Kąś przygotował prezentację dotyczącą teatru antycznego, z którą zostali zapoznani uczniowie klas siódmych. Jedną z takich prelekcji poprowadziła finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii – Sara Knura. Uczennice klasy 8. d stworzyły tablicę tematyczną umieszczoną na parterze szkoły. Głównym wydarzeniem był jednak konkurs wiedzy o teatrze antycznym, w którym I miejsce zajęła Sara Knura, II miejsce przypadło Kamili Wojtaszek, a III miejsce - Paulinie Biedce.

Z kolei fizyk, Jan Tokar wraz z grupą uczniów udowodnili, że drgania są wszędzie. Teatr i fizyka? Dźwięk to drgania fizyczne, a tworzywami teatralnymi są efekty dźwiękowe, głos aktora. Podczas oglądania stanowisk fizycznych można było podziwiać pracę drukarki 3D, dzięki której powstały podobizny Dionizosa (boga, którego kult jest związany z początkiem teatru), Ateny. Kilkoro uczniów wykonało stronę internetową poświęconą działaniom projektu.

Pod kierunkiem Jolanty Koterby, nauczyciela plastyki i techniki, uczniowie tworzyli maski, jakie zakładali aktorzy w teatrze antycznym. Powstała również fotobudka wykorzystana do robienia pamiątkowych zdjęć w stylu antycznym.

Najmłodsi uczniowie szkoły mogli ozdabiać maski teatralne przy użyciu różnych technik plastycznych. Zapoznali się z prezentacjami dotyczącymi: początków teatru, zasad zachowania podczas spektaklu oraz etapów powstawania przedstawień.

Matematyczka, Katarzyna Lenort stworzyła tablicę tematyczną pt. „Teatr antyczny w liczbach”, dzięki której można było dowiedzieć się szczegółowych danych na przykład o ilości miejsc przeznaczonych dla widzów, długości promienia orchestry (półkolistego placu znajdującego się pomiędzy sceną a widownią).

Na dwa dni sala nr 10 zamieniła się w salę teatralną. Uczniowie klasy 7. a pod kierunkiem Urszuli Florian przygotowali inscenizację fragmentu dramatu A. Mickiewicza pt. „Dziady” cz.II. Samodzielnie zadbali o scenografię, rekwizyty, kostiumy, charakteryzację, efekty dźwiękowe. Przed wejściem na minispektakl widzowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady zachowania podczas przedstawień oraz poznać znaczenie podstawowych terminów teatralnych. We współpracy z anglistką, Anną Przysiężniuk powstał filmik, w którym aktorzy przedstawili swoje refleksje z pracą nad przedstawieniem… w języku angielskim.

źródło: Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].