Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Kieca o rewolucji w szkołach i promocji przez sport [KONFERENCJA LIVE]

Podczas posesyjnej konferencji prasowej na terenie wodzisławskiego dworca kolejowego, prezydent Mieczysław Kieca poruszył trzy tematy:

  • strategii oświaty, którą przyjęli radni na ostatniej sesji, a która będzie rewolucyjna dla nauczania w 13 wodzisławskich szkołach podstawowych
  • promocji miasta poprzez sport, a konkretnie powiększeniu kwoty przetargu na ten cel do wysokości 750 tys. zł
  • ograniczenia pracy urzędu miasta ze względu na braki kadrowe i sytuację spowodowaną COViD-19
Prezydent Kieca o rewolucji w szkołach i promocji przez sport [KONFERENCJA LIVE]
O zmianach w wodzisławskim systemie edukacji oraz przetargu dla klubów sportowych prezydent poinformował na piątkowej konferencji prasowej.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Prezydent Kieca o rewolucji w szkołach i promocji przez sport [KONFERENCJA LIVE]

Prezydent Mieczysław Kieca zapowiedział, że przyjęta na styczniowej sesji strategia rozwoju oświaty jest rewolucyjnym dokumentem, który pozwoli wyznaczyć nowe ścieżki nauczania w mieście, a być może będzie również wzorem dla innych samorządów. Wspomnianymi rewolucyjnymi zmianami są m.in. opisowy system oceny uczniów, wprowadzenie dnia projektowego, odejście od sztywnych 45 minut godziny lekcyjnej, zmniejszenie liczby klasówek i kartkówek czy szeroka cyfryzacja kształcenia. To tylko jedne z wielu zmian, które będą wprowadzane w szkołach, oczywiście po szerokich konsultacjach i rozmowach z dyrektorami i nauczycielami, które poprzedziły przygotowanie strategii. Proces przygotowania dokumentu trwał dwa lata i na każdym etapie w prace włączeni byli dyrektorzy i nauczyciele. 

- Część strategii oświaty nazwana "Okno na świat" jest rewolucją poprzez ewolucję. Ten proces będzie trwał w Wodzisławiu  3 do 4 lat, ale jeśli uda się w pełni wdrożyć tę część strategii "Okno na świat", system oświaty przejdzie rewolucję. Zostanie dokonana gruntowna zmiana jeśli chodzi o proces i model kształcenia w szkołach, dla których miasto jest organem prowadzącym - zapowiedział prezydent. 

Kompleksowa transformacja szkół

W ślad za planami mają iść też: podniesienie kompetencji nauczycieli, modernizacja infrastruktury technicznej i dostosowanie szkół. Prezydent podczas konferencji zapewnił, że przyjęte rozwiązania są w pełni zgodne z normami ministerstwa i obejmować będą kształcenie w ramach podstawy programowej. - Ta nasza transformacja dotyczy całości, nie jest adresowana tylko dla uczniów. Proces transformacji musi przejść cała szkoła i muszą w niej uczestniczyć uczniowie, dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i dydaktycy, ale też wszyscy pracownicy szkoły. To ma być kompleksowe podejście do tematu. Transformacja ma być procesem zaplanowanym w każdej szkole. Oczywiście będzie schemat odgórny, ale każda szkoła, patrząc na swoje otoczenie, będzie pisała proces transformacji cyfrowej - wyjaśnia Mieczysław Kieca. 

Ogromne koszty i zgoda w radzie

Zmiany te mają kosztować miliony złotych. - Jeśli chodzi o kwestie związane z modernizacją cyfrową, rozumianą jako infrastruktura, szacujemy, że będzie potrzebnych 3-5 mln zł, natomiast są już projekty, które się pojawiają w KPRM i innych ministerstwach, pisane są specjalne ścieżki dydaktyczne - zapowiada prezydent.

Warto dodać, że wprowadzona strategia została poparta przez radnych koalicji większościowej oraz radnych z frakcji prezydenta, co pokazuje, że w sprawach kluczowych dla rozwoju miasta i życia mieszkańców, rada i prezydent są w stanie wypracować konstruktywne porozumienie. 

Promocja przez sport

W temacie promocji przez sport dla klubów sportowych, prezydent poprosił radnych o zwiększenie puli środków o 500 tys. zł. Radni przychylili się do tej propozycji. - To oznacza, że w najbliższych dniach, prawdopodobnie w pierwszej połowie lutego, ogłosimy otwarty przetarg na promocję miasta poprzez wydarzenia sportowe. Kwota tego przetargu będzie opiewać na 750 tys. zł. Czas realizacji zadań będzie przewidziany od przełomu marca i kwietnia do września roku bieżącego - zapowiedział prezydent, podkreślając, że przekonywał kluby, aby przy tak dużej kwocie w przetargu porozumiały się i wystartowały jako formalne lub nieformalne konsorcjum. 

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .47) 29.01.2022 20:26

W żadnym normalnym przedsiębiorstwie, nie jesteś w stanie pracować bezustannie, przez całą karierę na jednym stanowisku. Wyjątkiem jest szkoła. Tam przez 25 lat robisz non stop to samo. Twój rok trwa nie 12 ale 10 miesięcy a godzina nie 60 ale 45 minut. Co więcej ? Żyjesz w ułudzie że Twoja grupa społeczna posiada monopol na wykształcenie, na wiedzę, na prawdą i stanowi jakąś wyobrażoną elitę.

W rzeczywistości szkoły faktycznie są zapleczem specjalistów - przynajmniej teoretycznie - których poszukują organizacje. Chemicy, fizycy, matematycy, informatycy - to wszystko dobrze wynagradzani fachowcy. Tyle że nauczyciele nie chcą zmieniać pracy bo zmiana znaczy stratę. Wakacje, ferie, weekendy i dni powszednie gdy kończysz lekcje 14:30 i uważasz że późno wracasz do domu.

Don_C 29.01.2022 14:14

Czyli pompowanie kolejnych milionów w szkoły. Nie wiem czy się nie przesłyszałem ale konsekwentne zmniejszanie ilości uczniów w klasie? Czyli model docelowy 1 uczeń 1 pedagog? To widać że jest dużo pieniędzy w W Sl. a zawsze piernicza że budżet nie jest z gumy i na wszystko brakuje. Administrator to taki szkolny król Midas .

MichalGR 29.01.2022 11:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niestety, tak długo jak Prezydentami będą ludzie z PiSu i PO, tak długo nie bedzie porządku w miastach..

~ObserwatorrZzaOkna (92.38. * .224) 29.01.2022 09:34
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Buhaha! Rowery miejskie, gdzie są, były załatwione!
Ścieżki rowerowe, gdzie są?
O jakim sporcie mówi ten człowiek? Chyba o szachach.. W tym mieście nie ma nic i nic nie będzie. A już na pewno ten prezydent nic nie zrobi.

~Zekurdecoooo (46.204. * .235) 29.01.2022 02:48
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Nie rób mi na śmiech Miecz! Ty i rewolta ty i pomysł ty i reforma? Miliony kolejne w błoto!

~Hahaaaha (87.101. * .96) 28.01.2022 20:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czyli kolejne miliony na nauczycieli zdalnych. Graty w sama porę można powiedzieć pora na lockdaunik.

~PeOwiec (155.133. * .231) 28.01.2022 19:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

tylko nie na odre

~MiastoANALiz (109.166. * .62) 28.01.2022 13:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wodzisław Szkolny