Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

WAŻNE:

Nie chcą asfaltowni w Bukowie

11.03.2020 07:00 | 1 komentarz | art

Ponad 1200 osób podpisało się pod petycją Społecznego Komitetu Przeciwko Asfaltowni w Bukowie o zmianie decyzji w sprawie budowy asfaltowni w Bukowie. - Podpisów wciąż przybywa – zaznacza Stanisław Zuch, sołtys Bukowa. Z kolei starosta wodzisławski wniósł 44 uwagi do planowanej inwestycji.

Nie chcą asfaltowni w Bukowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

BUKÓW, SYRYNIA Przypomnijmy, że w Bukowie ma zostać wybudowana asfaltownia, która wcześniej znajdowała się w raciborskiej Płoni. Należy do raciborskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Zostanie przeniesiona na teren żwirowni przy ul. Krzyżanowickiej w Bukowie, który będzie wynajmowany PRD przez firmę Ceramot Silesia z Bukowa.

Mieszkańcy o budowie asfaltowni, która w Płoni powodowała spore uciążliwości, nie chcą słyszeć. I nie chodzi tylko o mieszkańców Bukowa, ale też Syryni, sąsiedniego Bluszczowa w gminie Gorzyce, a także Krzyżanowice. - Tylko w Bluszczowie mieszkańcy zebrali 400 podpisów – mówi sołtys Zuch.

– Liczę na dokładną i wnikliwą analizę wszystkich dokumentów inwestora – powiedział Janusz Ballarin, radny powiatowy, zwracając się do starosty. Bowiem właśnie w starostwo zajmuje się aktualnie sprawą asfaltowni. Ballarin na sesji rady powiatu zwrócił uwagę na to, że asfaltownia może szkodzić nie tylko ludziom, ale także środowisku naturalnemu. - Nie wyobrażam sobie, by w takiej bliskiej odległości od chronionych obszarów jakimi są rezerwat na Wielikącie i Lasy Tworkowskie, chronione przez program Natura 2000, mogła powstać wytwórnia mieszanek asfaltowo-bitumicznych – powiedział radny Ballarin.

6 marca mieszkańcy Bukowa planowali pikietę pod siedzibą firmy Ceramot oraz pod Urzędem Gminy w Lubomi. Ostatecznie do niej nie doszło, ze względu na nie dotrzymanie ustawowych terminów dotyczących chęci organizacji pikiety. - Z związku z tym zgody na pikietę nie wyraziła policja – wyjaśnia Stanisław Zuch.

Do 9 marca na uzupełnienie dokumentacji przez inwestora czekał starosta wodzisławski, który wniósł aż 44 uwagi do złożonej dokumentacji.

Dodajmy, że wcześniej Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach pozytywnie zaopiniował decyzję środowiskową wydaną przez wójta gminy Lubomia. RDOŚ nie widzi przeszkód, by wytwórnia mas bitumicznych powstała w proponowanej lokalizacji.

11 marca o godz. 17.00 w Wiejskim Domu Kultury w Syryni odbędzie się zebranie wiejskie poświęcone tematowi budowy asfaltowni, na które mieszkańców zainteresowanych tą sprawą zapraszają sołtys Syryni, sołtys Bukowa i Społeczny Komitet Przeciwko Asfaltowni w Bukowie.

(art)