Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Rybnik lepszy od Raciborza w ściąganiu opłat śmieciowych

20.03.2014 16:51 | 0 komentarzy | ma.w

90% z mieszkańców płaci w Raciborzu podatek śmieciowy. Podobnie jest w Wodzisławiu Śląskim i Żorach ale już w Rybniku opłatę pokrywa 100% mieszkańców.

Rybnik lepszy od Raciborza w ściąganiu opłat śmieciowych
Wojciech Krzyżek - zastępca prezydenta Raciborza i jego szef Mirosław Lenk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na 52,7 tys. zameldowanych raciborzan deklaracje dot. pobierania opłat śmieciowych złożyło 47,5 tys. mieszkańców. To 90% tych, którzy powinni wpłacać 9 zł tzw. pogłownego do magistratu. - To my płacimy za tych co unikają opłat - ocenił Henryk Mainusz szef komisji gospodarki. Problem z brakującymi 10% jest według urzędników trudny do rozwiązania.

Od początku obowiązywania rewolucji śmieciowej prezydent Raciborza wydał tylko 2 decyzje o egzekucji opłaty śmieciowej od uchylającego się od niej raciborzanina.  - Nie ma skutecznych sposobów na takie osoby, bo pogłowne jest nie do zweryfikowania. Brak nam narzędzie do weryfikacji kto ile i czy w ogóle śmieci. Jak się ktoś uprze to z nim nie wygramy - wyjaśniali dziś na posiedzeniu komisji gospodarki Mirosław Lenk i Wojciech Krzyżek.

Ten drugi oznajmił, że lansowane przez niego przed rewolucją śmieciową rozliczanie opłat śmieciowych w oparciu o zużycie wody zostałoby zakwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, bo nie można opierać wysokości opłaty na podstawie ilości wody, której jeszcze nie zużyto. - Dobrze, że nie skorzystaliśmy tej metody - przyznał zastępca prezydenta.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych