Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Marszałek - będą pieniądze na drogę południową

19.10.2012 14:53 | 1 komentarz | tora

Adam Matusiewicz, marszałek województwa zdradza, że Droga Główna Południowa łącząca gminy powiatu wodzisławskiego z Jastrzębiem będzie finansowana z przyszłego budżetu unijnego

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budowa tej trasy będzie jedną z 4 kluczowych inwestycji drogowych wpisanych do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. Wśród tych inwestycji jest jeszcze druga równie ważna dla naszego regionu, a mianowicie  trasa Racibórz - Pszczyna, przebiegająca m.in. przez Rydułtowy i Rybnik. Ze wstępnych założeń wynika, że na wszystkie 4 zadania w RPO ma się znaleźć 1,5 mld zł.

Na słowo, ale poważnie
To pierwsza jasna deklaracja ze strony zarządu województwa o poważnych zamiarach budowania dwóch kluczowych dla komunikacji w naszym regionie tras. - Deklaracja nie jest żadnym formalnym zapisem, ani dokumentem. Należy ją traktować jako zobowiązanie poważne, ale ustne - mówi Tomasz Żak z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa.
- Deklaracja marszałka bardzo nas cieszy - mówi Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta Wodzisławia. Właśnie to miasto przejęło od urzędu marszałkowskiego zobowiązanie przygotowania dokumentacji drogi na terenie powiatu wodzisławskiego. Przygotowanie dokumentów jest na etapie decyzji środowiskowej. Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję 6 lutego. Został w niej zawarty przebieg drogi.

Odwołanie od decyzji
Decyzja nie jest jednak prawomocna, ponieważ odwołano się od niej do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Na razie nie jest znana decyzja GIOŚ w sprawie odwołania. Może je odrzucić i tym samym utrzymać decyzję środowiskową w mocy. Może ją też skierować w całości lub częściowo do ponownego rozpatrzenia. - Nie obawiałbym się skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia, ponieważ inspektor ma do wyboru jeszcze 2 inne warianty przebiegu drogi i może z nich wybrać - mówi Szymczak.
Decyzja środowiskowa jest istotnym dokumentem dla przygotowania inwestycji. Umożliwia przygotowanie projektu budowlanego i ubieganie się o pozwolenie na budowę. Ten etap może potrwać do końca 2014 roku, lub początku 2015 roku. Akurat wtedy można realnie myśleć o uruchomieniu pieniędzy z RPO.