Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Pietrowicach nie będzie kanalizacji

Gmina Pietrowice Wielkie jako pierwsza w regionie rezygnuje z budowy tradycyjnej kanalizacji.  Na posesjach mieszkańców urzędnicy wkopią nowoczesne oczyszczalnie, których miesięczny koszt utrzymania będzie wynosił zaledwie kilkanaście złotych. Dodatkowo będzie można odzyskać większość wody skierowanej do ścieków i wykorzystać ją ponownie w gospodarstwie. Brzmi jak sen, ale czy  realny?

W Pietrowicach nie będzie kanalizacji
Andrzej Wawrzynek przy opiniach geologicznych, wykonanych dla każdej z posesji

 

2 stycznia, godzina 7.00. Przed siedzibą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie kolejka samorządowców z całej Polski. Każdy z nich z opasłymi torbami pełnymi segregatorów z dokumentacją. Wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek i sekretarz gminy Adam Wajda. –  Udało nam się złożyć nasz projekt jako trzeci. Mamy nadzieję, że wszystko się uda – mówi wójt. Projekt, z którym urzędnicy pojechali do Warszawy to budowa ponad tysiąca przydomowych czyszczalni. Ekologiczne instalacje mają być alternatywą dla gigantycznych kosztów budowy tradycyjnej sieci kanalizacji.

Zaryzykujemy

W Pietrowicach już lata temu zastanawiano się jak rozwiązać problem kanalizacji dla rozległej gminy, gdzie odległość choćby pomiędzy sołectwami Samborowice i Krowiaki wynosi 25 kilometrów. – Braliśmy pod uwagę najróżniejsze warianty, między innymi budowę własnej oczyszczalni, przyłączenie do oczyszczalni w Krzanowicach a nawet w Kietrzu. Jeździliśmy po całej Polsce, podpatrywaliśmy i wyciągaliśmy wnioski. Wybudowanie tradycyjnej sieci kanalizacyjnej jest dla naszej gminy po prostu nieopłacalne a wręcz niemożliwe. Problem leży w położeniu naszej gminy. Sołectwa są bardzo rozproszone a teren pagórkowaty. Musielibyśmy wybudować wiele przepompowni, które pomagałyby transportować ścieki i pokonywać spadki terenu – wylicza wójt.

40 lat biedy

Ile kosztowałaby tradycyjna kanalizacja? – W naszej gminie długość wodociągów wynosi 90 kilometrów. Logicznie rzecz biorąc, kanalizacja musiałaby mieć podobną długość aby odbierać doprowadzoną wodę. Średni koszt budowy jednego  wodociągu to około 500 złotych. Łatwo policzyć, że na typową sieć kanalizacyjną musielibyśmy wydać 45 milionów złotych. To potężne pieniądze, których nie mamy. Przy budżecie liczącym kilkanaście milionów złotych, około milion złotych przeznaczany jest na inwestycje. Na wsparcie w programach unijnych również trzeba mieć potężny własny wkład. Taki wydatek uziemiłby gminę na kilkadziesiąt lat, dodatkowo przy założeniu, że przez ten czas nie inwestujemy i nic nie naprawiamy. A to wszystko dla 6800 mieszkańców naszej gminy – mówi Adam Wajda. 

Kto za to zapłaci?

Ta sama liczba mieszkańców musiałaby przyjąć na siebie podzielone koszty zrzutu ścieków do wybranej oczyszczalni. – Obserwujemy wskaźniki demograficzne i cały czas maleje liczba mieszkańców naszej gminy. Za kilkanaście lat, te wyższe niż dziś  koszty trzeba by podzielić pomiędzy jeszcze mniejszą liczbę mieszkańców. Byłoby coraz drożej – mówi Wawrzynek. W głowach urzędników już kilka lat temu zaczął kiełkować pomysł, aby zamiast obarczać mieszkańców kosztami odprowadzania ścieków do oczyszczalni przez rekordowo długie rurociągi postawić każdemu małą oczyszczalnię przy domu.

Cztery razy droższe

– Urządzenia jakie mamy na myśli to oczyszczalnie w niczym nie przypominające tych w markecie, nasze są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie, oferują prawdziwie ekologiczne oczyszczanie ścieków przy użyciu bakterii. Wszystko odbywa się przy napowietrzaniu ścieków, co niweluje procesy gnilne i przykry zapach – wylicza Wajda. Koszt jednej oczyszczalni z montażem obliczono na około 20 tysięcy złotych. Cały koszt zakupu, montażu i obsługi bierze na siebie gmina. Urządzenia, które chcą zakupić urzędnicy z Pietrowic są zupełnie bezobsługowe. Raz na rok wymagają wywozu ok 3 metrów sześciennych odpadu. Koszt jego wywiezienia oraz prądu potrzebnego do zasilania pompki napowietrzającej w skali miesiecznej wyniesie 15–20 zł. To koniec kosztów. Urządzenie dzięki modułowi z kartą sim, samo wezwie obsługę, która usunie awarię.

Nie będzie podtopień

Na biurku wójta Wawrzynka leżą stosy dokumentów. To analizy geologiczne poszczególnych gospodarstw. Każdego z 1200 gospodarzy, którzy wyrazili chęć skorzystania z takiej oczyszczalni odwiedził specjalista i wskazał najlepsze miejsce do wkopania urządzenia. Gospodarz musi jedynie podpisać umowę użyczenia gminie kilku metrów kwadratowych bo gmina nie może inwestować na prywatnym terenie. Dodatkowo 90 proc. będzie można odzyskać i ponownie wykorzystać w gospodarstwie. Można ją gromadzić w zdezynfekowanym dotychczasowym szambie lub poprosić o wybudowanie specjalnej studni chłonnej. W każdym gospodarstwie specjaliści indywidualnie ułożą drenaż, dzięki czemu nie będzie dochodziło do podtapiania gruntu.

Mieszkańcy zaoszczędzą

– Mamy już 1200 zgód od mieszkańców, więc potrzebujemy na ten cel około 24 miliony złotych. Na 45 procent tej sumy chcemy otrzymać dotację z NFOŚiGW a na drugie 45 procent pożyczkę z tego samego źródła. Na pozostałe 10 procent będziemy szukać jeszcze dodatkowych źródeł finansowania. Wiemy jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa ale odwiedzamy miejscowości gdzie takie rozwiązanie już funkcjonuje po osiem lat i się sprawdza. To przyszłość dla innych gmin, które nie mogą doprowadzić kanalizacji do oddalonych sołectw no i duża oszczędność dla mieszkańców – przekonuje Wawrzynek.

Adrian Czarnota

 

 

 

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~inwestor z Krzyżanowic (87.205. * .107) 16.02.2012 00:13

A inne gminy (np. Krzyżanowice) wręcz zniechęcają do budowy biologicznych oczyszczalni ścieków w planie zagospodarowania przestrzennego. I mają jakieś absurdalne i bardzo odległe plany tłoczenia ścieków do Raciborza. A przecież nie ma ciasnej zabudowy w tych wioskach i biologiczne oczyszczalnie są tańsze i realne do realizacji już teraz, a nie w XXII wieku. Wodę z tych oczyszczalni można odprowadzać drenażem deszczowym. A znacznie większe ścieki rozlewają rolnicy na polach.

~mieszkaniec Łęgu (10.0. * .161) 15.02.2012 21:39

macie świetnego wójta!

~mieszkanka gminy (78.31. * .17) 05.02.2012 11:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wójt p.Wawrzynek jest dobrym gospodarzem gminy,krytykuje ten co nigdy nic dobrego dla innych nie zrobil,

~samborowiczanin (94.40. * .2) 05.02.2012 09:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ludzie uwierzcie że tych oczyszczalni nigdy nie będzie.to jest tylko taka gra pozorów wójta wawrzynka który udaje że coś robi.za kilka lat powie przed wyborami że chciał zrobić to i tamto ale mu się nie udało,ale on chciał.wójt wawrzynek jeszcze niczego konkretnego nie doprowadził do końca,ale nie przeszkadza mu to brać sowitej pensji.

~ZADOWOLONY (91.195. * .238) 01.02.2012 15:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wykonuje firma BIO-EKO z Wodzisławia Jedłownika .SOLIDNIE

~rozsądny mieszkaniec (83.30. * .56) 01.02.2012 14:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jest jeszcze jedna ewentualność. Każde sołectwo mogłoby mieć kanalizację i własna oczyszczalnię. Wtedy nie trzebaby było budować długich odcinków pomiędzy sołectwami.

~krzyżanowik (83.12. * .82) 30.01.2012 22:02
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

U nas w Krzyżanowicach jest "zamiar" (tak jak pisze -gość1-) i na "zamiarze" się zakończy , bo Utracki dba tylko o biesiadowanie, koncerty, zabawy i podwyżkę swojej pensji, a robota, co tam nie zając......... Za trzy lata znowu wyborcom się naobiecuje to co chcą usłyszeć, bo przecież fachowiec od kultury mówić pięknie potrafi ... i tak w koło Macieju......

~Nandza (10.0. * .59) 30.01.2012 20:52
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Dobrze że nie mają Any Iskałki ona by wam pokazała ile trzeba płacić ,więcej niż w Warszawie , za dobrego gospodarza macie

~Nędznik (83.30. * .89) 30.01.2012 16:32
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

Przynajmniej postąpili mądrze- będą mieli normalne ceny wody a nie to co w Raciborzu.

~Szarak (93.105. * .45) 30.01.2012 15:21
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Mam pare pytanek. 1. Czy została opracowana dokumentacja projektowa kanalizacji gminy ? 2. Która pracownia projektowa ją wykonała ? 3. Ile kosztowała ?. 4. Kto teraz odda pieniążki jak znajdzie się w koszu. Łącze wyrazy szacunku i czekam na odpowiedź.

~gość 1 (77.253. * .105) 30.01.2012 14:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

a gmina Krzyżanowice tak bogata że oprócz kanalizacji którą to ma zamiar budować to jeszcze zafunduje nam wodę co najmniej po 10 zł.. ale co tam.....