Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Ekolodzy szkodzą

19.04.2011 16:27 | 3 komentarze | woj

Ekolodzy szkodzą – tak określił działania osób blokujących pogłębianie Odry Stanisław Staniszewski (na zdj.), ekspert w dziedzinie melioracji.
Dziś podczas posiedzenia powiatowej komisji rozwoju, radni w towarzystwie gości z województwa opolskiego debatowali nad przyszłością projektu Kanału Odra – Dunaj – Łaba oraz Zbiornika Racibórz.

Ekolodzy szkodzą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas dyskusji nad pogłębieniem dna rzeki Odry, niemal wszyscy obecni byli zgodni, że jest to czynność jak najbardziej korzystna. Pogłębianie rzek spotyka się jednak z licznymi protestami ekologów. Pomysłu pogłębiania najgoręcej bronił Stanisław Staniszewski, który tłumaczył, że pogłębianie rzeki idzie w parze z wybieraniem z jej dna kruszywa. – To wychodzi rzecze na dobre, bo dno zostaje w ten sposób odmulone. Ekolodzy, którzy blokują inwestycje związane m.in. z pogłębianiem dna rzek są traktowani zbyt pobłażliwie. Niejednokrotnie bardzo drogie ekspertyzy, związane z projektem, są już po kilku latach nieaktualne – wyjaśniał. Ekspert nawiązał tym samym do opóźnień przy budowie Zbiornika Racibórz – inwestycji, która również napotyka na sprzeciw ekologów. – Żeby zdążyć z budową zbiornika w terminie, najbliższe lata musiałyby być bardzo suche. Za koszty przestoju powinni zapłacić ekolodzy, przez których to się dzieje – grzmiał Stanisław Staniszewski.
W obradach komisji nie było nikogo kto by, w kontekście wypowiedzi Staniszewskiego, wziął w obronę ekologów.