Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Mszana kolejną gminą, która zawiesza gastronomii opłatę za sprzedaż alkoholu

11.03.2021 11:07 | 0 komentarzy | art

Na sesji 9 marca Rada Gminy Mszana podjęła dwie uchwały mające na celu pomoc przedsiębiorcom, którzy nie mogą prowadzić działalności w związku z COVID-19. Skorzysta z nich głównie branża gastronomiczna. 

Mszana kolejną gminą, która zawiesza gastronomii opłatę za sprzedaż alkoholu
Sesja, na której podjęto uchwały o pomocy przedsiębiorcom odbyła się 9 marca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jedna z uchwał dotyczy zwolnień z opłaty za udzielanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Z takiej ulgi może skorzystać w gminie 8 punktów, skutek finansowy dla budżetu wyniesie 16,2 tys. złotych. - Nie jest to mała suma, jednak budżet się nie zachwieje, a dla lokalnych przedsiębiorców, którzy mają mocno ograniczoną możliwość działania, jest to realna pomoc - mówi wójt Mszany, Mirosław Szymanek.

Opłatę za sprzedaż alkoholu przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż w roku poprzednim wnoszą na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminie do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego lub jednorazowo w terminie do 31 stycznia. W myśl uchwały gmina zwróci przedsiębiorcom prawie 10 tys. zł już pobranych opłat oraz nie pobierze 6,3 tys. zł kolejnych rat. 

Przedsiębiorcy handlujący wszystkimi rodzajami alkoholów uiszczają do gmin rocznie minimum 3150 zł opłaty za sprzedaż alkoholu. 

Uchwały nie stosuje się do opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, zatem pomoc dedykowana jest wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż alkoholu w gastronomii.

W ubiegłym roku branża gastronomiczna w powiecie wodzisławskim musiała płacić opłatę za sprzedaż alkoholu, choć de facto przez wiele miesięcy tym alkoholem nie handlowała. Pierwszą gminą, która zastosowała to zwolnienie w powiecie wodzisławskim, była gmina Gorzyce. Stało się to po tym jak szeroko opisaliśmy ten problem na łamach portalu Nowiny.pl i w Nowinach Wodzisławskich. 

Dodajmy, że podczas ostatniej sesji Rada Gminy w Mszanie uchwaliła też zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres 3 miesięcy dla firm z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Podobna uchwała funkcjonowała w Mszanie już w ubiegłym roku, z ulgi skorzystało wówczas 7 lokalnych przedsiębiorców, wpływ do budżetu gminy był z tego tytułu mniejszy o 15,3 tys. zł.