Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Czy Rafako utrzyma płynność finansową? Zdania są podzielone...

15.07.2020 07:00 | 0 komentarzy | żet

Część analityków finansowych uważa, że Rafako może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej. Zapytaliśmy, jak zarząd spółki zapatruje się na tego typu niepokojące prognozy.

Czy Rafako utrzyma płynność finansową? Zdania są podzielone...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska prognozuje, że Rafako może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej. Wiąże się to z wysoką stratą za 2019 rok, która wyniosła w sumie 473 mln zł. Jak już informowaliśmy wcześniej, na stratę złożyło się obniżenie rentowności długoterminowych kontraktów oraz odpisy wierzytelności, które zaciągnął w Rafako główny akcjonariusz spółki z Raciborza – firma PBG.

Zdaniem analityków DM BOŚ, pozytywne przesłanki, takie jak podpisanie aneksów do kluczowych kontraktów, mogą być w tej sytuacji niewystarczające. Z kolei kontynuacja projektu Jaworzno może zaważyć na rentowności tego kontraktu*, co z kolei może przełożyć się na trudności w zapewnieniu finansowania Rafako w postaci kredytów oraz gwarancji bankowych.

Artykuł na ten temat opublikował w minionym tygodniu branżowy portal Puls Biznesu. Ze swojej strony zwróciliśmy się do Rafako S.A. z prośbą o komentarz w tej sprawie. W szczególności prosiliśmy o ustosunkowanie się do kwestii zagrożenia utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa, a także rentowności kontraktu w Jaworznie oraz poszukiwań inwestora strategicznego, który przejąłby od PBG pakiet kontrolny akcji Rafako.

– Spółka informowała rynek w komunikatach bieżących o sytuacji finansowej związanej z koniecznością dokonania korekt w wycenach kilku kontraktów długoterminowych jak i koniecznością dokonania odpisów na należności od PBG, więc poziom zaraportowanego wyniku nie powinien być zaskoczeniem, zwłaszcza dla świata analityków finansowych. Tak, jak informowaliśmy, korekta wycen tych kontraktów spowodowana była w dużej mierze czynnikami obiektywnymi, niezależnymi od Rafako (nadzwyczajna zmiana cen na rynku materiałów i usług oraz wydłużenie realizacji tych kontraktów z przyczyn niezależnych od Rafako). Uchwała podjęta w maju przez NWZ świadczy o tym, że akcjonariusze wierzą w kontynuację działalności spółki zwłaszcza, że mamy portfel zamówień o wartości ponad 2 mld zł** – odpowiedział nam Jacek Balcer, rzecznik prasowy Grupy Rafako.

J. Balcer przyznał, że przedłużenie prac w Jaworznie oznacza większe koszty po stronie Rafako, a rozmowy z Tauronem w tej sprawie wciąż trwają. – Na dziś trudno określić, jaka będzie końcowa marża na tym kontrakcie – dodał J. Balcer.

Rzecznik Rafako poinformował nas też, że „prowadzone są działania mające na celu zbycie pakietu 33% akcji należącego bezpośrednio lub pośrednio do PBG S.A. , ale za wcześnie aby mówić o zainteresowanych podmiotach jak i horyzoncie czasowym”. Gdy przyjdzie na to czas, spółka z Raciborza będzie informować o postępach w poszukiwaniu inwestora strategicznego.


* Rafako buduje w Jaworznie nowy blok energetyczny dla spółki Tauron Wytwarzanie. W lutym tego roku podczas próbnego rozruchu nowego kotła doszło do awarii. Usuwanie jej skutków potrwa do listopada.

** W obliczu ogromnej straty netto za zeszły rok zaszła konieczność zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rafako S.A., którzy mieli podjąć decyzję, czy wobec tak kiepskich wyników finansowych firma z Raciborza ma kontynuować działalność. Akcjonariusze spółki z Raciborza opowiedzieli się za kontynuacją działalności Rafako.