środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Opozycji doskwiera brak dyskusji nad sprzedażą placu Długosza

24.05.2019 09:56 | 11 komentarzy | ma.w

Radni "Razem dla Raciborza" domagają się od prezydenta Polowego konsultacji społecznych przed sprzedażą placu Długosza. Głowa miasta tłumaczy, że pyta radę o zdanie, ale Dariusz Polowy mógłby tego nie robić i sam wystawiłby, w drodze zarządzenia, nieruchomość na sprzedaż.

Opozycji doskwiera brak dyskusji nad sprzedażą placu Długosza
Mirosław Lenk mówi, że jest za sprzedażą placu, ale uważa, że trzeba porozmawiać o tym z raciborzanami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy przed sprzedażą placu Długosza prezydent Polowy powinien zorganizować spotkanie z mieszkańcami?

Dotąd Dariusz Polowy o placu rozmawiał z radnymi podczas specjalnej konferencji prasowej, z udziałem prezesa Eko-Okien i architektów, którzy zaprojektowali dla firmy szkołę zlokalizowaną na placu Długosza. Prezydent spotkał się także z mieszkańcami ulicy Piwnej – na ich prośbę – by wysłuchać ich uwag na temat zabudowy placu przed blokiem. Radny Marcin Fica uważa, że dyskusji było za mało. Z radnym Michałem Kuligą domagają się kolejnych konsultacji. Jako przeciwnik sprzedaży – z uwagi braku odpowiedzi na pytania o przyszłość placu – deklaruje się członek koalicji rządzącej Piotr Klima. Mirosław Lenk też przyznaje, że wielu wyborców pyta go: co tam będzie na tym placu.

Eko-szkoła

Eko-Okna pokazały, że chcą budować nowoczesną szkołę, a także znaleźć miejsce na biura, mieszkania, sklepy i sale – gimnastyczną oraz organizacji wydarzeń (szkoleń, konferencji, projektów kulturalnych). Na dachu pojawi się ogród, w którym umieszczone będą restauracje. Architekci nie wykluczali, że dopuszczalne są modyfikacje i np. nowe kino w mieście również jest tam do ulokowania.

Wszystkich, którzy dopytują o przyszłość placu, nurtuje kwestia parkingu. Teraz na placu stoi kilkaset samochodów. Nie ma ich gdzie przestawić, choć Dariusz Polowy, gdy rozmawiał z mieszkańcami ulicy Piwnej, powiedział, że na czas budowy szkoły Eko-Okien możliwe jest przekształcenie części ulic Mickiewicza i Drzymały w jednokierunkowe i tam zlokalizowanie postoju.

Mimo tych wyjaśnień opozycja w radzie miasta żąda dodatkowej dyskusji z Polowym o przyszłości placu. Prezydent jest oszczędny w słowach. Gdy na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej 23 maja radni opowiadali co ich boli, głowa miasta zajmowała się urzędową pocztą. Na podsumowanie dyskusji padło z ust prezydenta, że zabezpieczenie miasta zostanie zawarte w akcie notarialnym sprzedaży placu.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.