Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

5 przykładów, jak monitoring gps ratuje życie

15.07.2018 16:20 | 1 komentarz | (s)

Kiedy myślisz o technologii GPS (Global Positioning Technology), prawdopodobnie myślisz o mapie z nawigacją, która zapewni Ci optymalną trasę dojazdu do miejsca, do którego nie chcesz się spóźnić, i daje Ci znać, kiedy możesz spodziewać się opóźnień informując o korkach, które wszyscy znamy i kochamy.

5 przykładów, jak monitoring gps ratuje życie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas gdy technologia GPS jest najlepszym sposobem na znalezienie drogi do praktycznie dowolnego celu, technologia ta ratuje również życie. System GPS jest wykorzystywany przez różne gałęzie przemysłu, od linii lotniczych, przez łodzie, po respondentów w sytuacjach krytycznych. I służy do większych celów, niż tylko wskazywanie drogi dojazdu.

Oto 5 przykładów, jak technologia GPS ratuje ludzie życie:

1. Ochrona nieba

Bez technologii GPS prawie niemożliwe byłoby śledzenie i koordynowanie kursów samolotów. Zrozumienie, gdzie znajdują się samoloty i jak zapobiega się zbliżaniu samolotów zbyt blisko innych samolotów oraz unikanie kolizjom między samolotami - to coś niezwykle trudnego do wyobrażenia.

Dokładna koordynacja nieba i znajomość topografii terenu zapobiega również kolizjom ze strukturami takimi jak budynki lub pasma górskie. Nawet gdy fizyczne oszacowanie obrazu jest trudne dla pilotów, technologia GPS może dostarczyć obiektywnych informacji do ocenienia sytuacji. Przydaje się to szczególnie, gdy samoloty szukają miejsca do lądowania.

Kiedy niesprzyjająca pogoda utrudnia znalezienie punktów odniesienia, piloci mogą polegać na systemie GPS, aby wyznaczyć punkt i odpowiednio się nakierować na bezpieczne lądowanie. W ramach operacji wojskowych wiedza o ustawieniu i prędkości samolotu może być kluczem do zapobiegania nieuzasadnionym szkodom.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o pierwotnej przyczynie technologii GPS w świecie samolotów. GPS zapewnia liniom lotniczym i jednostkom wojskowym najszybsze i najbardziej wydajne trasy do wybranego celu, oszczędzając czas i pieniądze.

Zasadniczo wykorzystanie technologii GPS w lotnictwie sprawiło, że latanie jest znacznie bezpieczniejsze i konsekwentnie ratuje życie.

2. Lepsze wyszukiwanie i ratunek

Zaprojektowany i kontrolowany przez NASA, system satelitarnego systemu ostrzegania o niebezpieczeństwie (DAAS) to amerykański system satelitarny używany do śledzenia zagrożonych sygnałów z aktywowanych radiolatarni. Program obejmuje urządzenia poszukiwawcze i ratownicze na satelitach GPS. Korzystanie z GPS jest bardzo skuteczne, ponieważ każdy punkt na ziemi może być oglądany przez co najmniej cztery satelity GPS w dowolnym momencie.

Gdy sygnalizowane jest wezwanie pomocy, DAAS uzyskuje dane ze wszystkich czterech satelitów, dzięki czemu ratownicy mogą szybko i dokładnie oszacować odległość, czas i lokalizację.

GPS ma również kluczowe znaczenie dla lokalnych zespołów ratowniczych. Posiadanie dokładnych współrzędnych i najszybsza droga do wypadków i sytuacji kryzysowych pozwala policji, strażakom i ratownikom medycznym szybciej dotrzeć do miejsca, ułatwiając ratowanie życia.

Wreszcie GPS może pomóc w wyszukiwaniu i ratowania osób, które nie znają swojego położenia. Czy słyszałeś o człowieku, który został ugryziony przez grzechotnika i nie mógł się ruszyć, aby znaleźć pomoc? Cóż, na szczęście dla niego, był w stanie użyć swojego systemu mapowania GPS na swoim smartfonie, aby zapewnić ratownikom dokładne położenie. Dzisiejsze systemy na naszych telefonach i urządzeniach przenośnych mogą uratować nam życie w razie niebezpieczeństwa. Pozwalają szybciej dotrzeć personelowi ratunkowemu do poszkodowanego.

3. Zabezpieczanie mórz

Technologia GPS zapewnia lokalizację łodzi dla wyszukiwań i ratowania zespołów w sytuacjach awaryjnych. Jest to ważne na wodzie, ponieważ zapewnia szerokość, długość i wysokość - główny układ współrzędnych używany na morzu.

Ale jeśli chodzi o ratowanie życia, GPS robi więcej, niż tylko wskazuje pozycje żeglarzy.

Cała technologia GPS pozwala na sprawną nawigację, zapobiegając utracie drogi i ostrzegając przed niefortunnymi sytuacjami, takimi jak wyczerpanie paliwa. Zaawansowane systemy mogą śledzić struktury na wodzie, ich kierunek, prędkość i bliskość. Mogą również bezpiecznie sterować systemem autopilota łodzi i łączyć się z systemami radiowymi, aby marynarze mogli komunikować się z innymi żeglarzami lub dyspozytorami.

4. Śledzenie bliskich

Nikt nie chce przejść przez koszmar utraty ukochanej osoby, zwłaszcza dzieci. Technologia GPS jest już używana przez wiele produktów do śledzenia osób w nagłych wypadkach. Istnieją aplikacje przeznaczone dla smartfonów, które wykorzystują GPS do śledzenia lokalizacji telefonu. Działa to świetnie, jeśli dana osoba korzysta ze swojego telefonu.

Jednak wiele razy ktoś zaginie lub zostanie porwany bez telefonu komórkowego. Tak więc firmy zaprojektowały produkty, które można nosić jako bransoletki i urządzenia, które można umieścić w plecakach i torebkach. Istnieje nawet specjalne obuwie z wbudowanym nadajnikem GPS dla starszych osób z chorobą Alzheimera. Urządzenia te pozwalają członkom rodziny lub znajomym zawsze wiedzieć, gdzie bliscy są przez śledzenie satelitarne GPS.

Technologia ta nie musi być stosowana tylko dla dzieci lub członków rodziny - zauważa ekspert z Flota-Online. Wiele urządzeń zaprojektowano również dla zwierząt domowych. Nie wiem jak Wy, ale wiem, jak to jest mieć psa, który uwielbia siać spustoszenie w całej okolicy, gdy tylko zobaczy drzwi otwarte. Chociaż zawsze wraca, nie mogę wyzbyć się przerażającego uczucia niewiedzy, gdzie jest i jakie potencjalne zagrożenia może napotkać - takie jak pojazdy. Urządzenie śledzące GPS umieszczone na obroży Twojego zwierzaka pomoże Ci go znaleźć, zanim spotka go jakakolwiek szkoda.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz systemu śledzenia GPS dla swojego dziecka, rodzica lub zwierzątka domowego, da Ci to pewność, gdzie w dowolnym momencie znajdują się Twoi bliscy.

5. Śledzenie przestępców

Niezależnie od tego, czy chodzi o wyśledzenie ucieczki w pościgu samochodowym, czy o precyzyjne wyznaczenie celów wojskowych, technologia GPS jest dostępna służbom porządkowym. Jednostki policyjne umieszczają urządzenia śledzące GPS w pojazdach podejrzanego, aby śledzić działalność przestępczą i lokalizować osoby zainteresowane.

System gps jest jednak bardziej innowacyjny. Istnieje nowe urządzenie, które jest używane specjalnie do wyścigów samochodowych (głównie w USA). Nazywa się system StarChase i polega na doczepieniu kodu śledzącego do docelowego pojazdu. Przyklejony tag przekaże lokalizację samochodu policji. Całkiem fajnie, prawda?

Jeśli chodzi o naprowadzanie wojskowe, nigdy wcześniej nie były one bardziej precyzyjne, niż obecnie dzięki technologii GPS. GPS śledzi ścieżki pocisków, wzory samolotów, a nawet bomby, umożliwiając dokładną wiedzę i celowanie w ataki. Użycie dokładnych współrzędnych do zaplanowania ataków spowoduje, że szkody nie zostaną osiągnięte poza określonym obszarem. Tak więc, siły zbrojne mogą ostrzec cywili i żołnierzy, gdzie będą miały miejsce ataki i które obszary ewakuować lub których unikać. Sami żołnierze polegają na technologii GPS, aby poruszać się po terytoriach wroga i unikać niebezpiecznych okoliczności w najbardziej efektywny sposób.

Zacznij ratować życie w swojej flocie

Teraz, gdy widzisz, jak ważna jest technologia GPS do ratowania życia, nadszedł czas, aby upewnić się, że Twoja flota jest zabezpieczona. Obecnie na rynku wiele firm zapewnia rozwiązania do śledzenia pojazdów GPS, zaprojektowane z myślą o potrzebach Twojej floty, zarówno dużych, jak i małych. Urządzenia te zapewnią lokalizacje Twoich kierowców w czasie rzeczywistym, śledzą zużycie paliwa i prędkość oraz zapewniają konserwację zapobiegawczą.

Materiał zewnętrzny