środa, 22 maja 2019

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Co kręci dużego inwestora? Relacja z forum gospodarczego w Raciborzu i komentarz Nowin

20.06.2018 19:00 | 2 komentarze | żet

Objazd po raciborskich firmach, dwie debaty z udziałem ekspertów oraz prelekcja psychologa biznesu na raciborskim zamku – to części składowe III Forum Gospodarczego w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mały, średni i duży

Zorganizowana 13 czerwca impreza zaczęła się od tzw. study tour, czyli wizyty studyjnej w raciborskich zakładach przemysłowych. Grupa kilkunastu gości odwiedziła działającą w strefie ekonomicznej na Ostrogu firmę Koltech (producent urządzeń dla kolejnictwa), a także Sunex (firma działa na terenach dawnego Kolzamu, produkuje się w niej pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotłownie hybrydowe) oraz Rafako (energetyka przemysłowa).

Choć dobór tych firm był w gruncie rzeczy przypadkowy (organizatorom zależało na pokazaniu gościom zakładów Henkla oraz Mieszka, jednakże firmy odmówiły), udało się pokazać przekrój małych, średnich i dużych firm – od Koltechu, w którym pracuje około 60 osób, przez Sunex zatrudniający 180–300 pracowników po największego pracodawcę w mieście Rafako, w którym wciąż pracuje około 2000 osób.

Zróżnicowanie dotyczyło również branż i historii. Koltech osadzony jest w tradycji wywodzącej się jeszcze z zakładów metalowych dawnego Ratibor. Rafako powstało w latach powojennych w wyniku decyzji politycznej – ówczesnym władzom zależało na udowodnieniu, że są dobrymi gospodarzami tzw. ziem odzyskanych i potrafią budować tu wyspecjalizowany przemysł. Powstanie Sunexu to z kolei początek lat 90., a branża w której działa firma do dziś pozostaje jedną z najbardziej innowacyjnych.

Laurka dla Raciborza

Kolejnym elementem Forum Gospodarczego były zorganizowane w Hotelu Racibor debaty „Jak przyciągać zagranicznych inwestorów?” oraz „Wpływ inwestycji i kapitału zewnętrznego na jakość życia w mieście”. Sala bankietowa wypełniła się gośćmi – dziennikarzami, przedsiębiorcami, a także radnymi, studentami (przyszli w ramach zajęć), urzędnikami, przedstawicielami władz Raciborza oraz ekspertami, którzy wzięli udział w debacie.

Podczas wizyty studyjnej obowiązki gospodarza pełniła wiceprezydent Irena Żylak, w Hotelu Racibor gości powitał wiceprezydent Wojciech Krzyżek. W krótkich słowach scharakteryzował dzisiejszy Racibórz jako miasto, w którym działa 5000 podmiotów gospodarczych – w tym duże giełdowe firmy jak i przedsiębiorstwa kojarzone wyłącznie z Raciborzem czyli Mieszko oraz Browar Zamkowy. Wśród atutów Raciborza W. Krzyżek wymienił również Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, a także miejsca rekreacji – bulwary i plażę nad Odrą. Chwilę później wszystko to zostało powtórzone raz jeszcze na filmie promującym Racibórz.

Następnie redaktor naczelny portalu naszraciborz.pl Grzegorz Wawoczny podsumował wizytę studyjną (w trakcie której wystąpił w roli przewodnika po Raciborzu, opowiadając o jego przemysłowych tradycjach). Pokazując zdjęcie Raciborza nocą z rozświetlonymi zakładami Henkla, określił nasze miasto jako „przyzwoitą aglomerację, która może się dobrze rozwijać”. Pochwalił również władze Raciborza za rozpoczęcie budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Łąkowej jako formy walki z depopulacją. – W Raciborzu dużo się dzieje, są fajni ludzi, wdrażają innowacje i osiągają sukces – podsumował naczelny „Naszego Raciborza”.

Ludzie:

Irena Żylak

Irena Żylak

Zastępca Prezydenta Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych