środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Podatek za komunijne prezenty? Fiskus może upomnieć się o swoje...

09.05.2014 18:00 | 25 komentarzy | ż

Po zakończeniu uroczystości pierwszokomunijnej rodzice powinni usiąść ze swoją pociechą i sprawdzić, czy nie zalegają z podatkiem od darowizny - wynika z roporządzeń skarbowych.

Podatek za komunijne prezenty? Fiskus może upomnieć się o swoje...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziecko w wieku pierwszokominijnym nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych. Czynności przed urzędem skarbowym w jego imieniu powinni dokonać rodzice lub prawni opiekunowie. - Większość prezentów pozostanie zwolniona z opodatkowania jako darowizna, ale dopiero po ich zgłoszeniu urzędowi skarbowemu. Do zgłoszenia służy druk SD-Z2, który złożyć należy w terminie do sześciu miesięcy licząc od daty darowizny. Taka procedura zwalnia z podatku uzyskujących darowiznę niezależnie od jej wartości. Dotyczy jednak wyłącznie prezentów od wstępnych (rodziców, przysposabiających, dziadków, pradziadków), rodzeństwa, ojczyma i macochy - czytamy w artykule Piotra Szulczewskiego na portalu pit.pl.

Zgłoszenie nie jest konieczne, gdy - w uproszczeniu - wartość prezentu łącznie z innymi darowiznami od tej samej osoby nie przekracza kwoty 9.637 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wysokość kwot zwalniających od obowiązku ich zgłoszenia w urzędzie skarbowym uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą i obdarowanym.

Więcej informacji na portalu pit.pl

Fot. S. Węgorowski