Niedziela, 21 lipca 2019

imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

RSS

Ensol – jakość gwarancją trwałości

03.08.2013 17:00 | 0 komentarzy | eos

Raciborska firma Ensol jest pierwszym producentem w Europie, który otrzymał znak jakości Solar Keymark na płaski kolektor słoneczny, w którym zastosowano absorber aluminiowy zamiast miedzianego.

Ensol – jakość gwarancją trwałości
Wygięte rury miedziane stanowiace element absorbera meandrycznego, jednocześnie są sercem jednego z najbardziej wydajnych kolektorów tj. ES2V/2,65S
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trend ku nowoczesności potwierdza kolejne rozwiązanie, którym jest kolektor hybrydowy, wykorzystujący do podgrzewania wody użytkowej ciepło, będące produktem ubocznym schładzanego ogniwa fotowoltaicznego, wytwarzającego energię elektryczną.

Wcześniej Ensol wyznaczał w Unii Europejskiej nowe tendencje w produkcji kolektorów wielkopowierzchniowych, dedykowanych do dużych instalacji solarnych. O walorach technologii wykorzystującej odnawialną energię słońca mówi wiceprezes firmy Adrian Pason.

– W parze z innowacyjnymi rozwiązaniami idzie jakość, bez której trudno stworzyć efektywnie działającą instalację solarną?

– W przypadku kolektorów słonecznych za jakością kryją się przede wszystkim takie parametry techniczne, jak trwałość, wydajność i uzyski ciepła. Możemy poszczycić się kolektorem, który należy do pierwszej piątki w Europie pod względem efektywności działania i to nie na etapie testowania, ale podczas normalnego użytkowania.

Projektując kolektory słoneczne uwzględniamy warunki klimatyczne, które wpływają na ich żywotność, a więc niskie temperatury zimą, wysokie latem, kwaśne deszcze w uprzemysłowionej części kraju oraz zasolenie powietrza na wybrzeżu. Dlatego dajemy gwarancję trwałości naszych urządzeń, których czas funkcjonowania obliczony jest przynajmniej na 20 – 25 lat. Główne elementy kolektora zostały zastrzeżone wzorem przemysłowym w Unii Europejskiej.

– Co sprawia, ze solary firmy Ensol na długo pozostają w dobrej sprawności technicznej?

– Nasze kolektory wykonane są z trwałych, nierdzewnych materiałów, jak aluminium i stal nierdzewna. Konstrukcja kolektorów wykonana jest w sposób gwarantujący ich ochronę przed czynnikami atmosferycznymi przez długie lata niezależnie od strefy klimatycznej, w której przyszło im pracować. Na przykład pokrywająca je powłoka nakładana jest metodą anodowania jeszcze w hucie. Kolor nanoszony jest więc galwanicznie, co daje nam przewagę nad konkurencją, która maluje je w sposób proszkowy. Tym samym gwarantujemy 10-letni okres trwałości na powłokę lakierniczą, która wytrzymuje nawet ekstremalne warunki klimatyczne. Dlatego kolektory doskonale sprawdzają się zarówno tam, gdzie temperatury sięgają poniżej 35 st. C zimą, jak na: Litwie, Łotwie, w Kazachstanie, Mołdawii, jak również w ciepłych krajach m.in. Afryki Północnej oraz RPA. Wiele kolektorów sprzedajemy też do wyróżniającej się pod względem opadów atmosferycznych Wielkiej Brytanii, czy Irlandii Północnej.

– Jakość urządzeń, którą Państwo gwarantują swoim klientom potwierdzona jest posiadanymi przez Ensol certyfikatami.

– Od momentu powstania pierwszych firm, które zajmowały się produkcją kolektorów słonecznych, pojawił się problem ich rzetelnego porównania. Wprowadzono więc certyfikat Solar Keymark – międzynarodowy znak jakości, który nadawany jest przez berlińską DIN CERTCO, współpracującą z akredytowanymi ośrodkami badawczymi w całej Europie. My korzystamy z ośrodka badawczego TÜV Reinland w Kolonii, który jest bardzo restrykcyjny. Procedura badawcza trwa ok. 6 miesięcy i obejmuje m.in. badania wytrzymałościowe, cieplne, szoki termiczne, badania na przepuszczalność wody atmosferycznej. Sklasyfikowanemu kolektorowi nadawany jest wspomniany certyfikat Solar Keymark, który uprawnia do sprzedaży w całej Europie i uzyskiwania dotacji krajowych. Dla klienta końcowego oznacza to, że każdy wyprodukowany seryjnie kolektor spełnia stawiane mu przez ośrodek badawczy wymagania, czyli użyto identycznych materiałów oraz wykonano go w tej samej technologii, co kolektor testowany w instytucie. Reżim produkcji poparty jest coroczną wizytą przedstawicieli TÜV, aby komponenty na co dzień wykorzystane do produkcji były zgodne z tymi, które zgłaszamy w momencie certyfikacji kolektora.

Poza tym udzielamy gwarancji producenta na zachowanie podstawowych parametrów technicznych kolektorów słonecznych. Standardowo w Unii Europejskiej wynosi ona 5 – 6 lat, natomiast w Polsce standardem jest okres do 10 lat.

Tekst sponsorowany