środa, 24 lipca 2019

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Prognoza pogody na dziś

19.06.2013 10:38 | 1 komentarz | red

Prognoza pogody dla powiatu raciborskiego na środę 19 czerwca 2013

Prognoza pogody na dziś
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj:

Wtorek w pierwszej części dnia minął pod znakiem wyśmienitej pogody. Od samego rana niebo było bezchmurne, sytuacja uległa zmianie w drugiej części dnia. Poza tym mogliśmy się cieszyć sporą ilością słońca, które wczoraj szybko i skutecznie nagrzewało powietrze. Już w godzinach porannych odczuwalne było ciepło, a po południu dominowało odczucie gorąca, parności i duszności. Oprócz tego nasilił się silny stres gorąca powodujący intensywne pocenie się. Temperatura maksymalna wyniosła około 32°C. Po południu nastąpił stopniowy wzrost zachmurzenia, aż do wystąpienia opadów deszczu i burz. Strefa silnych burz, która przemieszczała się z Opolszczyzny dalej nad górny Śląsk osłabła nasuwając się nad obszar powiatu raciborskiego. Dobrze rozbudowane komórki burzowe z terenu Płaskowyżu Głubczyckiego skierowały się nad czeską Opavę dając tam intensywne opady deszczu i burze. Wieczorem zjawiska burzowe słabły i zanikały. A czego możemy się spodziewać w środę w pogodzie ?

 

Dzisiaj:

Na pewno nie zabraknie słońca i wysokiej temperatury. I tak jak wczoraj musimy się liczyć z podwyższonym prawdopodobieństwem występowania burz. Z południa dalej będzie napływało gorące, wilgotne powietrze zwrotnikowe. Warunki biometeorologiczne i środowisko termiczne bez zmian. A więc sprawdźmy jaka będzie środa ?

Zachmurzenie małe i umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego - szczególnie w drugiej części dnia. Od rana sporo słońca, po południu ze względu na większy wzrost zachmurzenia mniej słonecznych chwil.

Temperatura powietrza wyniesie 32°C, maksymalna 33°C, minimalna 16°C, odczuwalna 38°C, średnia dobowa około 24°C.

Rano nie przewiduje się opadów deszczu i burz. Jednak zjawiska burzowe będą możliwe wcześniej niż miało to miejsce wczoraj. Już przed południem możliwe są pierwsze komórki burzowe.

Wszystko dlatego, że dzisiaj warunki do powstawania burz będą znacznie lepsze, zaś najkorzystniejsze po południu.

A wszystko to dzięki podwyższonym wartościom termodynamicznym. Na godziny popołudniowe energia potencjalnie dostępna konwekcyjnie CAPE od 2000 J/kg do 2500 J/kg, Li od -8°C do -6°C wskazują umiarkowaną i silną niestabilność, Ki od 24°C do 30°C. Nieznacznie podwyższone wartości SHIP mogą wskazywać na występowanie gradu o średnicy do 1-2 cm. Z kolei Izoterma 0°C podniesie się do wysokości około 4000 m - 4200 m i powinna negatywnie wpływać na proces formowania się większych gradzin przez ich roztapianie. Maksymalna zawartość wilgoci w pionowym słupie powietrza wyniesie PW od 25 mm do 30 mm, a to oznacza, że możliwe będą burze z intensywnymi opadami deszczu. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie około 7 m/s i nie będzie sprzyjać w formowaniu się zorganizowanych struktur wielokomórkowych. Poziom kondensacji wymuszonej wyniesie od około 1250 m do 500 m. Indeks SWEAT przyjmie wartości alarmujące dopiero w pierwszej części nocy, w tym czasie proces konwekcji będzie już słabnął. A więc nie powinien być szczególnym zagrożeniem przynoszącym silne (ekstremalne) zjawiska towarzyszące burzom.

Powyższa analiza burzowa wskazuje na prawdopodobieństwo burz w naszym regionie. Ale pamiętajmy, że burze są zjawiskami dość kłopotliwymi do prognozowania z dużą dokładnością.

Ciśnienie atmosferyczne będzie się wahać i w południe osiągnie wartość 1017 hPa. Wieczorem nieznacznie spadnie.

Wiatr na ogół słaby od 2 m/s do 5 m/s, w porywach umiarkowany do około 10 m/s z kierunków północnych i północno wschodnich. W czasie burz wiatr silniejszy w porywach.

Warunki biometeorologiczne niekorzystne będą powodowały pogorszenie sprawności psychofizycznej, znużenie, ogólne osłabienie, spowolnienie reakcji. Podczas zbliżających się burz u osób podatnych na zmiany elementów meteorologicznych może pojawić się drażliwość.

Środowisko termiczne jeszcze rano będzie odczuwalne jako ciepłe, przed południem już gorące, po południu upalne, a także parne i duszne. Również przed południem zacznie nasilać się silny stres gorąca powodujący intensywne pocenie się.

Podczas panowania wysokich temperatur pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

1. Unikać przebywania w miejscach silnie nasłonecznionych szczególnie między godziną 11:00 a 16:00.

2. Pamiętać aby ubierać w miarę przewiewne ubrania, a także zadbać o nakrycie głowy.

3. Zwiększać dawki picia napojów najlepiej wody mineralnej - ważne aby nie pić zbyt zimne i za duże ilości napojów.

4. Ograniczać picie napojów alkoholowych i kofeinowych.

5. Nie zostawiać małych dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach.

5.Zapewnić optymalną ochronę skóry specjalistycznymi kremami z odpowiednimi filtrami.

6. Ograniczać pracę na terenach otwartych.

7. Dzieci i osoby starsze chronić przed bezpośrednim wpływem silnych promieni słonecznych, a także objąć szczególną opieką podczas upałów.

 

Opracowanie: Meteo-Project24