Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

100 tysięcy dla ośrodka kultury

06.03.2013 17:05 | 31 komentarzy | abs

 

Taką sumę pochodzącą z Unii Europejskiej i budżetu państwa udało się pozyskać pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie.

 100 tysięcy dla ośrodka kultury
W ramach ubiegłorocznego, polsko-czeskiego projektu odbyło się m.in. grzybobranie w czeskich Fryčovicach.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Środki pozwolą zorganizować dwa festiwale rękodzieła, polowanie po czeskiej stronie granicy, a także przedsięwzięcie związane z kultywowanie tradycji rolniczych.

- Dla nas to świetna informacja. Tym bardziej, że na przygotowanie projektu mieliśmy zaledwie trzy tygodnie - mówi Rafał Jabłoński, dyrektor GOKiR-u. - Zabraliśmy się za to zaraz po połączeniu wiejskich ośrodków kultury. Pracownicy stanęli na wysokości zadania.

Projekt pod nazwą: „Tradycyjnie razem. Polsko-czeskie tradycje i obyczaje" zostanie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i realizowany wspólnie z czeską gminą Fryčovice.

Pierwsza impreza odbędzie się 23 marca w Połomi. Będzie to „Festiwal rękodzieła - Wielkanoc". W miejscowym ośrodku kultury zorganizowane zostaną m.in. warsztaty z wypalaniem ozdób świątecznych z gliny i wykonywaniem witraży. Grupa teatralna zaprezentuje obrzędy charakterystyczne dla Wielkiego Postu i Wielkanocy. Impreza rozpocznie się o godz. 9.30 i potrwa cały dzień. Na odwiedzających placówkę będzie czekał poczęstunek.

Tradycje rolnicze prezentowane będą z kolei podczas dożynek gminnych. Polowanie, czyli prezentację tradycji i obyczajów łowieckich, zaplanowano na październik w czeskich Fryčovicach. Ostatnim przedsięwzięciem będzie druga odsłona festiwalu rękodzieła, który zaplanowano na grudzień.

Tradycyjnie razem” to kolejny, duży projekt realizowany przez ośrodek kultury w Mszanie. W marcu br. odbędzie się podsumowanie realizowanego od ubiegłego roku projektu: "Fryčovice-Mszana. Smaczności bez granic", w ramach którego odbyły się m.in.: „Festiwal Śledzia”, „Grillowanie z Remigiuszem Rączką” i grzybobranie w czeskich Fryčovicach.