Piątek, 22 listopada 2019

imieniny: Cecylii, Marka, Maura

RSS

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

17.09.2012 18:49 | 6 komentarzy | art

„Szlachetna Paczka” - akcja bożonarodzeniowej pomocy - rozwija się i nabiera coraz większego rozmachu. Możesz pomóc i ty.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy
Monika Sobik, liderka rejonu Wodzisław i okolice zachęca kandydatów na wolontariuszy do rejestrowania się na stronie internetowej Szlachetnej Paczki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do tej pory akcja w powiecie wodzisławskim organizowana była głównie na terenie gminy Godów. W tym roku magazyn akcji zostanie umieszczony w Wodzisławiu, a pomocą objęte zostaną rodziny z całego powiatu. - Zwiększamy zasięg akcji by trafić z pomocą do jak największej liczby potrzebujących – tłumaczy Monika Sobik, lider wodzisławskiego rejonu Szlachetnej Paczki. Tylko w zeszłym roku udało się pomóc około 30 rodzinom, objętym głównie opieką Ośrodka Pomocy Społecznej w Godowie oraz wodzisławskiego MOPS-u. W tym może być ich zdecydowanie więcej. Dlatego liderka akcji liczy, że do współpracy uda się namówić również inne OPS-y z powiatu wodzisławskiego, oraz organizacje, mające styczność z potrzebującymi.

 

Bez wolontariusza ani rusz

Ale by „Szlachetna Paczka” dobrze funkcjonowała potrzebni są przede wszystkim wolontariusze. - My nazywamy ich pośrednikami pomiędzy potrzebującymi, a darczyńcami – wyjaśnia Monika Sobik. Zadaniem wolontariusz jest bowiem kontakt ze wskazanymi potrzebującymi, zrobienie wywiadu i spisanie ankiety, na podstawie której powstanie opis potrzebującej rodziny, a także określone zostaną jej potrzeby. Zadaniem wolontariusza będzie również kontakt z darczyńcą, a następnie dostarczenie w okolicach świąt Bożego Narodzenia paczki do obdarowanej rodziny. Ideą akcji jest bowiem to, że darczyńca nie ma bezpośredniego kontaktu z obdarowaną rodziną. Na koniec sporządzi informację zwrotną dla darczyńcy, w której opisze reakcję obdarowanych na pomoc. W tym roku jeden wolontariusz będzie miał pod swoją opieką jedną rodzinę.

 

Szukają odpowiedzialnych społeczników

Zadania stojące przed wolontariuszami są bardzo ważne, dlatego poszukiwane są przede wszystkim osoby odpowiedzialne, które poważnie podchodzą do powierzonych im obowiązków. Dobrze być pełnoletnim. Niepełnoletni mogą zostać wolontariuszami wspomagającymi, np. do pracy w magazynie. - Szukamy osób, które chcą się sprawdzić w wolontariacie, w udzielaniu mądrej pomocy, pełnych energii – mówi liderka rejonu. Chętni mogą rejestrować się na stronie ww.szlachetnapaczka.pl. Wystarczy na mapie znaleźć rejon Wodzisław i okolice i dokonać rejestracji, a następnie czekać na kontakt od lidera i przejść rozmowę kwalifikacyjną. Obecnie rejon może liczyć na 11 wolontariuszy, którzy działali w poprzedniej edycji. Potrzeba jeszcze kolejnych 25 osób.

 

Idea Szlachetnej Paczki

„Szlachetna Paczka” to akcja świątecznej pomocy osobom najuboższym, realizowana przez Stowarzyszenie Wiosna ks. Jacka Stryczka. Akcja opiera się na idei przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom. Najczęściej są to rodziny, które nie mają postawy roszczeniowej, za to wielodzietne, niepełne, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi, bądź innymi członkami, rodziny dotknięte przez niezawinione nieszczęście. Na podstawie ankiet wolontariusze dowiadują się czego w danej rodzinie najbardziej brakuje. Ankieta, opisująca rodzinę, bez podawania danych osobowych jej członków trafia do bazy internetowej, która zamieszczona zostanie na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Z tej bazy darczyńca może wybrać rodzinę, której chce pomóc.

 

Artur Marcisz