Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 13

15.06.2012 15:06 | 1 komentarz | ma.w

W sali gimnastycznej odbyła się dziś akademia z okazji urodzin placówki. Odsłonięto też tablicę pamiątkową ufundowaną przez Danutę Domin, byłą tutejszą nauczycielkę. - Za ciepłą atmosferę i profesjonalizm kadry - motywowała swój gest fundatorka.

Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 13
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To nasz wkład w ocalenie od zapomnienia, bo wspomnienia są wehikułem czasu - mówiły prowadzące okolicznościową akademię Natalia Sławek i Karolina Maciaszek szóstoklasistki. Agata Chlebek absolwentka placówki zaśpiewała na początek uroczystości piosenkę "Czas nas uczy pogody" po czym nastąpiły przemowy oficjeli zaproszonych na jubileusz.

Szefowa nauczycielskiej "Solidarności" Teresa Frencel przyznała się, że do trzynastki czuje wielki sentyment. - To moja szkoła, do pracy przyjmował mnie tutaj dyrektor Szot - mówiła. Reprezentująca partnerską placówkę z Ostrawy dyrektor Eva Srokova żartowała, że przywiozła Polakom słoneczną pogodę czym rozbawiła całą salę. Z Czechami SP 13 współpracuje od 3 lat.

Dyrektor Bogusława Małek mówiła o 50-leciu jako o ważnej chwili, a dostrzeganie upływającego czasu jest oznaką dojrzałości. - Dostrzegajmy drobne rzeczy dnia codziennego - zaznaczyła. Placówkę, której od 16 lat dyrektoruje określiła mianem "szkoły na miarę XXI wieku" i "Szczęśliwą trzynastką". - Uczymy się nie dla szkoły a dla życia - podsumowała Małek. Prezydent Raciborza Mirosław Lenk chwalił trzynastkę za efekt kształcenia tysięcy uczniów, a Tadeusz Wojnar przewodniczący rady miasta podkreślił, że zawód nauczyciela to najtrudniejsza robota w życiu bo w najcięższej fabryce. - Człowiek był łobuzem w tej podstawówce - wspominał dzieciństwo.

Jacek Bochenek reprezentujący Śląskie Kuratorium Oświaty porównał szkołę do ojczyzny duszy, ulubionego miejsca, gdzie wraca się wspomnieniami.

Radna wojewódzka Ewa Lewandowska wybrała uroczystość 50-lecia zamiast obrad komisji w Katowicach. - Pani dyrektor tak pięknie mnie zaprosiła - opowiadała. Nasza przedstawicielka w Sejmiku żałowała, że nie może obiecać placówce boiska Orlik ale wspólnie z kolegami czyni starania by marszałek zainteresował się wnioskiem z Raciborza.

Młodzież wręczyła bukiety i podziękowania na piśmie zasłużonym dla szkoły jej dyrektorom: Alfredowi Nowakowi, Józefowi Kozikowi, Andrzejowi Jabrzykowi i Edwardowi Szotowi, który "rządził" tu aż 22 lata.

Ludzie:

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Tadeusz Wojnar

Tadeusz Wojnar

samorządowiec, prezes SM Mieszkaniowa