Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Ruszył remont baszty

22.11.2011 13:30 | 4 komentarze | raj

Zgodnie z zapowiedzią, na początku listopada ekipa remontowo-budowlana przystąpiła do remontu baszty romantycznej na Grodzisku.

Ruszył remont baszty
Baszta jest jednym z najważniejszych zabytków Wodzisławia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławski zabytek czekał na remont od 2004 roku, kiedy to nieznani sprawcy podpalili obiekt. Prezydent miasta przejął budynek od skarbu państwa i „szukał” pieniędzy na jego remont. - W tym roku udało się pozyskać 50 tys. zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z budżetu miasta przeznaczyliśmy jeszcze prawie 60 tys. zł i ogłosiliśmy przetarg na pierwszy  etap prac remontowych – mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta.

Remont już ruszył. Najpierw ustawiono rusztowania, które pozwoliły na prace wysokościowe. Baszta ma około 20 metrów wysokości. Jej najbardziej zdewastowanym elementem jest  korona baszty i od niej rozpoczęły się roboty budowlane. Budowlańcy wykuli nadpalone belki stropowe i rozebrali zniszczoną część korony. Wszystko musi być prowadzone z największą uwagą i delikatnością, gdyż cegły z rozbiórki zostaną wykorzystane do odbudowania ubytków.

W późniejszym czasie ekipy przystąpią do uzupełnienia tynków wewnętrznych, stolarki okiennej i drzwiowej. Prace potrwają do końca czerwca. 

(red), fot. UM Wodzisław