środa, 21 sierpnia 2019

imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii

RSS

Janosik zatańczy w Wodzisławiu

27.10.2011 10:17 | 2 komentarze | abs

Zespół „Vladislavia” przygotowuje się do „Polsko-czeskiej jesieni artystycznej”.

Janosik zatańczy w Wodzisławiu
Z niektórych strojów, np. ze spódnic huculskich tancerki już wyrosły, dlatego ubrania trzeba ciągle przerabiać – mówi Wanda Bukowska (zdj. Anna Burda-Szostek)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tańce żywieckie, kołomyjka huculska, krakowiaki, polonez, menuet i wreszcie spektakl choreograficzny „Janosik” z popisowymi tańcami góralskimi i zbójnickimi – to wszystko będzie można zobaczyć podczas „Polsko-czeskiej jesieni kulturalnej”. Koncert z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Wodzisławskiej „Vladislavia” i Morawskiego Młodzieżowego Zespołu „Sedmikvitek” z czeskiego Frensztatu odbędzie się 28 października w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Czas na rewanż

Z czeską grupą wodzisławianie współpracują już 24 lata. Wielokrotnie gościli u nich na festiwalach we Frensztacie. – Teraz przyszła pora, żeby się zrewanżować – mówi Wanda Bukowska, prowadzącą zespół „Vladislavia”. – Poza tym widziałam czeski spektakl muzyczny „Janosik” i chciałabym, żeby to profesjonalne, świetne aktorsko widowisko zobaczyli wszyscy.

Wodzisławianie podczas koncertu także zaprezentują swoje perełki – tańce szlacheckie i dworskie, ale także układy taneczne, np. tańce góralskie do muzyki folkowej. – Chcemy pokazać młodzieży, że i obecne zespoły folkowe czerpią tematy z muzyki ludowej, sprzedając to w formie nowoczesnego rytmu – mówi Wanda Bukowska.

Dla szkół i pozostałych

W ramach „Polsko-czeskiej jesieni” 28 października odbędą się dwa koncerty w WCK: o godz. 10.00 dla młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz dla wszystkich - o godz. 18.00.

(abs)