Niedziela, 31 maja 2020

imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli

RSS

Raciborscy seniorzy rozpoczynają rok akademicki

28.09.2011 17:34 | 2 komentarze | e

Raciborski Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się coraz większą popularnością, a zainteresowanych działalnością stowarzyszenia przybywa. 13 października odbędzie się uroczysta inauguracja już szóstego roku akademickiego!

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Przede wszystkim chodzi o to, by człowiekowi w wieku seniorskim sensownie zająć wolny czas, by miał okazję poznać nowych ludzi, był na bieżąco z aktualnymi sprawami współczesnego świata. Cieszącą się największą popularnością formą aktywności są wykłady. Przez te sześć lata w sumie odwiedziło nas już około 260 wykładowców! Przyjeżdżali z referatami o zdrowiu, gospodarce, nauce, polityce. Odwiedzają nas znane osobistości, aktorzy, politycy, ale i zwykli mieszkańcy, szewc czy kowal opowiada o swojej pracy. A najcenniejsze to to, że nie kończy się na słuchaniu, niejeden wykład kończył się gorącą dyskusją, daje potężną satysfakcję: rozmawiałam z Zanussim! – opowiada pomysłodawca i prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Piotr Klima. - Ale działalność naszego stowarzyszenia to też wycieczki, wyjazdy do teatru, opery, ale też i po prostu spotkania, przynajmniej raz w miesiącu jest okazja, by świętować czyjeś imieniny, czy urodziny. Spotkanie się, rozmowa, powspominanie dawnych czasów jest dla seniorów równie ważne. Chcemy prosić wszystkich życzących nam dobrze, by opowiadali rodzinie, znajomym, sąsiadom o tym, że jesteśmy. Spora część osób została już sama na świecie, dzieci wyjechały, a oni nie do końca wiedzą co mogą ze sobą zrobić. Wystarczy chcieć nas odwiedzić, tu każdy znajdzie działkę, w której zechce się realizować. Może to zaświadczyć jedna z naszych najwierniejszych słuchaczek, pani Klara Radecka mimo swoich 92 lat nadal chętnie bierze udział w naszych wykładach! – śmieje się Piotr Klima.
Inauguracja kolejnego roku akademickiego odbędzie się 13 października o godz. 16.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (tego samego dnia z kolei przed południem swój rok rozpoczną studenci PWSZ). Nie zabraknie uroczystego Gaudeamus, przemówień oraz inauguracyjnego wykładu, który tym razem wygłosi o.dr Marceli Petryja, franciszkanin z Panewnik, dyrektor zakładu Herbarium, który zajmuje się produkcją różnego rodzaju specyfików na bazie ziół. Będzie to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej na temat ziołolecznictwa, poznać konkretne produkty i gdzie można je nabyć.

 - Bardzo liczymy na obecność wykładowców PWSZ, na czele z rektorem prof. dr hab. Michałem Szepelawym, organizacji pozarządowych oraz samorządowców, od których w dużej mierze zależy nasza działalność – dodaje Klima. Inauguracja zakończy się mszą św. odprawioną w intencji osób związanych z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.

/abc/