Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Kultura

Wystawa malarstwa Bogumiła Olszyniaka

03.08.2011 18:45 | 2 komentarze | przy

3 sierpnia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej 9 odbył się wernisaż wystawy malarstwa olejnego i grafik Bogumiła Olszyniaka.

Wystawa malarstwa Bogumiła Olszyniaka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystawa jest próbą retrospektywy. Są na niej prace wykonane w wieku lat kilkunastu oraz z lat ostatnich. Najmniej prezentowanych jest prac z okresu „środkowego”. Prace te są najczęściej własnością osób prywatnych i wystawiający nie ma z nimi kontaktu.

Prace wczesne zostały przedstawione, aby  ukazać różnice w technikach realizowania obrazu – grafiki. Obecnie grafiki prezentujący wykonuje zwłaszcza techniką komputerową. Tematyka, którą najczęściej jest próbą ukazania przestrzeni, czasu, światła i postaci jest motywem stale inspirującym i pojawiającym się w większości prezentowanych prac.

Techniki prezentowanych prac są różne, czasem autorsko łączone. Wybrane obrazy zrealizowane zostały: olejem na płótnie, akrylem na płótnie, akrylem na kartonie, piórkiem i akwarelą na papierze oraz generowane komputerowo.

Wystawa poświęcona jest pamięci siostry artysty.

Bogumił Olszyniak (ur. w 1951 r.) uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Jest pedagogiem, architektem wnętrz. Fascynuje się impresjonizmem, postimpresjonizmem, fowizmem i symbolizmem. Jego prace były eksponowane na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Swą twórczość prezentował także na wystawach indywidualnych w kraju.

Wystawę będzie można również oglądać w Raciborskim Centrum Informacji przy ul. Długiej 2 od 17 sierpnia.