Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Gorzyce będą miały przewodnik

24.06.2011 21:12 | 45 komentarzy | art

W połowie wakacji odbędzie się premiera przewodnika po Gorzycach i Boguminie.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Przewodnik powstaje w ramach programu współpracy transgranicznej, z projektu „Spotkania przy granicy” realizowanego wspólnie przez gminę Gorzyce i czeski Bogumin. Współpraca ta trwa już od ponad roku. Jej pierwszym akordem był ubiegłoroczny rajd rowerowy z Bogumina do Bełsznicy. „Polsko-czeski przewodnik po gminie Gorzyce i mieście Bogumił” to kolejny jej efekt.

Pozycja będzie miała około 150 stron objętości i będzie miała charakter informatora turystyczno-historycznego dotyczącego wszystkich miejscowości gminy Gorzyce oraz przygranicznego czeskiego miasta. – Na kartach przewodnika zaprezentowana zostanie historia poszczególnych sołectw, ich największe atrakcje turystyczne oraz miejsca godne odwiedzenia – wyjaśnia Wioletta Langrzyk z Urzędu Gminy w Gorzycach. Autorem przewodnika jest Daniel Jakubczyk, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania badacz lokalnych dziejów. W dorobku ma już kilka solidnych książek, dotyczących historii pogranicza polsko-czeskiego w tym również Gorzyc.

Oficjalna premiera przewodnika nastąpi 31 lipca, w czasie specjalnie zorganizowanego w tym celu festynu, który odbędzie się przy Wiejskim Domu Kultury w Gorzycach. – Oprócz przewodnika po trasie rowerowej nasza gmina nie doczekała się jeszcze takiej pozycji, więc będzie to doskonałe uzupełnienie naszych materiałów promocyjnych – podkreśla Wioletta Langrzyk. Nakład przewodnika wyniesie 1500 sztuk. Jako, że powstaje dzięki dofinansowaniu unijnemu nie będzie prowadzona jego sprzedaż. Na festynie oprócz książki zaprezentowane zostaną również pocztówki, które powstaną w ramach tegoż projektu. Komplet pocztówek przedstawiał będzie każdą miejscowość gminy oraz miasto Bogumin z osobna. W sumie wydrukowanych zostanie 1000 kompletów pocztówek.

Wartość całego projektu to 120 tys. zł. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych, kolejne 10 procent przekazał budżet państwa.

 

(art)