Czwartek, 23 listopada 2017

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

KWK Rydułtowy – Anna najniebezpieczniejsza w Polsce

16.03.2011 20:52 | 0 komentarzy | tora

 

Kopalnia Rydułtowy – Anna okazała się najniebezpieczniejszą w kraju według rankingu przygotowanego przez Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

KWK Rydułtowy – Anna najniebezpieczniejsza w Polsce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

 

To pierwsze tego typu zestawienie autorstwa nadzoru górniczego. Pod uwagę był brany 2010 rok. W rydułtowsko – pszowskiej kopalni zginęło wówczas 3 górników, najwięcej z 30 zakładów wydobywających węgiel kamienny w Polsce. - Samych kopalń jest więcej, natomiast zostały połączone w większe zakłady, których w sumie jest 30 – precyzuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG w Katowicach.

Na drugim miejscu znalazła się KWK Knurów – Szczygłowice. Obie należą do Kompanii Węglowej SA. W sumie urzędnicy WUG wytypowali 15 zakładów, w których wskaźniki wypadków w przeliczeniu na tysiąc osób zatrudnionych i milion ton wydobytego węgla były najgorsze. - Każda statystyka operuje liczbowym uproszczeniem i nie w pełni oddaje sytuację. W kopalni Rydułtowy-Anna w ubiegłym roku były dwa tąpnięcia, które przysporzyły poszkodowanych w wypadkach. Tąpania są takim zjawiskiem geologicznym, na które człowiek ma bardzo ograniczone możliwości wpływu. W Knurowie- Szczygłowicach wskaźniki wypadkowości były spowodowane głownie czynnikiem ludzkim, czyli błędem człowieka. Dlatego proszę rankingi traktować z dużą ostrożnością, jako nasze materiały pomocnicze w planowaniu działalności kontrolnej i szkoleniowej – tłumaczy Piotr Litwa, prezes WUG w Katowicach.

Z kolei pierwszą trójkę najbezpieczniejszych kopalń w zeszłym roku tworzą Piekary, Marcel, uznana w innym zestawieniu za najlepszą kopalnię i Ziemowit.

 

Dane pokazują, że bezpieczeństwo na kopalniach systematycznie poprawia się. W 1926 roku w górnictwie na ziemiach polskich życie straciło 217 osób. W 1954 ofiar śmiertelnych w polskim górnictwie było 592! W latach 70. pod ziemią ginęło ponad 100 górników rocznie. W 2010 r. w kopalniach węgla kamiennego było 15 ofiar śmiertelnych. Kiedyś pod ziemią ludzie tracili życie z powodów zalania wyrobisk lub pożarów. Teraz najbardziej niebezpieczny jest metan i tąpania.

 

 

 

1. Rydułtowy – Anna – 3 wypadki śmiertelne, 2 ciężkie, 110 ogółem

2. Knurów – Szczygłowice - 2 śmiertelne, 5 ciężkich, 170 ogółem

3. Wieczorek – 2 śmiertelne, 1 ciężki, 63 ogółem