Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Fala sięgnie nawet 10 metrów

17.05.2010 14:09 | 38 komentarzy | ma.w
- To nie będzie taka powódź jak w 1997 roku, ale druga w skali kataklizmów na tych ziemiach. Wielka woda nadejdzie nocą - przewiduje starosta Adam Hajduk. Najnowsze dane wskazują, że fala powodziowa przekroczy 9,5 m w Miedoni, a może sięgnąć nawet 10 m. Przeleje się przez koronę wałów.
Fala sięgnie nawet 10 metrów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Starosta poinformował o tym tuż po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, zwołanym w południe. Ustalono, że o godz. 17.00 odbędzie się kolejne zebranie tego sztabu. Wtedy mają być wydane decyzje o ewakuacji terenów zalewowych (m.in. Turze i Grzegorzowice).

- To będzie większa woda niż w 1985 roku - zapowiada starosta raciborski. Jeszcze dziś zamknięty zostanie most markowicki na ulicy Gliwickiej. - Chodzi o uszczelnienie miejsc, z których może być zalany Racibórz - wyjaśnia starosta. "Uszczelnień" dokonają służby miejskie.

Sztab kryzysowy dąży do przymknięcia śluzy przy Rafako, by przygotować się na tzw. cofkę.

Na wiedzę starosty zbiorniki retencyjne po stronie czeskiej mają jeszcze od 10-15% rezerwy. 10% nadwyżki wody powinien zebrać Polder Buków.

Problem stworzy także woda z Olzy, która prawdopodobnie połączy się z wodami Odry. - Po wylaniu w Krzyżanowicach w ciągu  4-5 godzin będziemy mieli tę wodę w Raciborzu, w ciągu kolejnych dotrą tu wody Olzy - informował Adam Hajduk.

Udzielił także odpowiedzi na pytanie o Studzienną, gdzie tzw. Suchy Dok jest już w połowie wypełniony wodą.

(m)