Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rybniku może powstać supernowoczesne centrum gospodarowania odpadami

W Rybniku trwają intensywne prace analityczne. Wszystko przez plany związane z powstaniem  nowoczesnego centrum gospodarowania odpadami.

W Rybniku może powstać supernowoczesne centrum gospodarowania odpadami
Najważniejszym celem Centrum będzie produkcja energii w sposób ekologiczny.

W planach jest powstanie Centrum Zielonej Energii, czyli gospodarkę odpadami w obiegu zamkniętym, pozyskiwanie z odpadów ciepła, energii elektrycznej i wodoru w sposób realizujący cele osiągania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia oraz zabezpieczający potrzeby energetyczne miasta i jego mieszkańców.

Centrum ma działać w formie spółki kapitałowej. Już w marcu tego roku miasto podpisało list intencyjny z przedstawicielami ZE PAK, której głównym akcjonariuszem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Zygmunt Solorz. Na ten moment inwestycja szacowana jest na pół miliarda złotych.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w kwartale między ulicami: Tkoczów, Świerklańską a Drogą Regionalną, a w jego ramach funkcjonować takie instalacje:

  • do termicznego przekształcania odpadów,
  • do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych,
  • do odpadów biodegradowalnych (kompostownia, bioreaktory),
  • do odpadów wielogabarytowych,
  • do odpadów budowalnych,
  • do odpadów selektywnie zbieranych (sortownia),
  • ekodomki (czyli mini PSZOKi, zlokalizowane przy budynkach wielorodzinnych, zastępujące wiaty śmietnikowe),
  • składowisko odpadów.

Jedną z najważniejszych instalacji w ramach Centrum będzie Instalacja do termicznego przekształcania odpadów (ITPO), której celem jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska gospadarka odpadami, co w efekcie zapewni produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru.

- W ramach planowanej inwestycji rozważamy sprzedaż lub dzierżawę części nieruchomości pod budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów na rzecz odrębnego inwestora – wyjaśniaPiotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Pozostałe elementy Centrum Zielonej Energii będą realizowane samodzielnie przez miasto. W tej chwili Główny Instytut Górnictwa przygotowuje ekspertyzę techniczną dla składowiska odpadów, pod kątem wpływu eksploatacji górniczej na ten teren. Co bardzo ważne miasto jest właścicielem nieruchomości, dla której ustanowiony Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest w pełni zgodny z zakresem i przedmiotem planowanej inwestycji – dodaje prezydent.

Wstępny harmonogram prac:

  • IV kwartał 2022 roku – ogłoszenie o przetargu na sprzedaż/dzierżawę nieruchomości pod ITPO,
  • I kwartał 2023 roku – utworzenie spółki kapitałowej Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].