Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jaką pomoc Ukraińcom niosą raciborskie szkoły?

Jaka zorganizowana jest pomoc dla Ukrainy w raciborskich szkołach? Jak zbierane i gdzie przekazywane są dary dla Ukrainy? Na to pytania odpowiedziała wicedyrektor ZSO1 w Raciborzu, Grażyna Strózik oraz Roman Szczasny, jeden z opiekunów samorządu uczniowskiego. Materiał Roksany Paź.

Jaką pomoc Ukraińcom niosą raciborskie szkoły?
O pomocy ZSO1 dla Ukraińców mówią: wicedyrektor Grażyna Strózik i Roman Szczasny, opiekun Samorządu Uczniowskiego (fot. Roksana Paź)

Jak ZSO1 pomaga Ukrainie?

Szkoła wchodzi w kilka inicjatyw. Jedną z nich jest szeroko zakrojona akcja Samorządu Uczniowskiego, która jest skorelowana z Powiatem Raciborskim, czyli organem prowadzącym raciborskie szkoły ponadpodstawowe.

Szkoła organizuje zbiórkę darów. Polega ona na gromadzeniu dóbr takich jak: suche artykuły spożywcze oraz artykuły chemii gospodarczej. Dodatkowo placówka prowadzi akcję wspierania młodych ludzi, którzy mają potrzebę porozmawiać o tragedii, która dzieje się w Ukrainie. Działanie realizowane jest poprzez zajęcia wychowawcze oraz spotkania z pedagogiem i psychologiem szkolnym. To akcja mająca na celu radzenie sobie z wojenną traumą i jest przeznaczona dla uczniów ZSO1.

Kuratorium Oświaty prowadzi natomiast inicjatywę polegającą na budowaniu bazy danych, nauczycieli znających język rosyjski, aby wspierać osoby z Ukrainy, dla których niezbędna jest komunikacja z urzędami, szkołami i innymi instytucjami w naszym kraju.

Nie można być obojętnym


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Nie można pozostawać obojętnym na rzeczy tak straszne jak działania wojenne. Myślę, że w naszej szkole jest bardzo głęboko zakorzeniona działalność dla dobra Człowieka, czyli wsparcie każdego, kto potrzebuje pomocy. To jest wartość, która powinna przyświecać każdej szkole. Zależy nam, aby uwrażliwić wszystkich uczniów na krzywdę bliźniego - mówi wicedyrektor Grażyna Strózik.

Razem można więcej


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Wszystkie szkoły średnie są podpięte pod działania Starostwa. My zbieramy w szkole produkty, które później trafią do dwóch wyznaczonych placówek, czyli do II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”. Tam są punkty zbiórki, z których wszystkie rzeczy są przekazywane dalej. - mówi jeden z opiekunów Samorządu Uczniowskiego ZSO 1, Roman Szczasny.

Szkoła powita ucznia

Zbiórka dóbr dla Ukrainy została ogłoszona na stronie szkoły w czwartek. Uczniowie bardzo życzliwie odpowiedzieli na apel SU, bo zebrano sporo produktów, a to dopiero pierwszy dzień akcji.

- Znamy zaangażowanie naszej młodzieży i wierzymy, że odzew będzie jeszcze większy - podkreślają w placówce.

Od poniedziałku Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu powita pierwszego ucznia z Ukrainy. - Na pewno przyjmiemy go serdecznie, chcemy, żeby atmosfera naszego liceum pozwoliła mu znaleźć tu spokój i jakoś złagodzić trudne i pewnie bolesne chwile związane z rodziną, ojczyzną, wojną - podkreśla wicedyrektor Strózik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].