Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Jeden z dwóch Odcinkowych Pomiarów Prędkości w Gorzycach zlikwidowany [AKTUALIZACJA]

26.11.2021 06:48 | 5 komentarzy | apa

W 2015 roku dwie lokalizacje w Gorzycach zostały objęte Odcinkowym pomiarem Prędkości (OPP). Po 6 latach Główny Inspektorat Transportu Drogowego podjął decyzję o likwidacji jednego z nich. 

Jeden z dwóch Odcinkowych Pomiarów Prędkości w Gorzycach zlikwidowany [AKTUALIZACJA]
Jeden z dwóch odcinkowych pomiarów w prędkości na terenie Gorzyc został zlikwidowany.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak poinformował nas w odpowiedzi na nasze zapytanie mailowe Główny Inspektorat Transportu Drogowego, decyzja o likwidacji punktu odcinkowego pomiaru prędkości na ulicy Bogumińskiej w Gorzycach na drodze krajowej 78, rozpoczynającego się w okolicach basenu i idącego w kierunku ulicy Kasztanowej, została spowodowana tym, że został osiągnięty zamierzony efekt. Zamierzony efekt to według nich uspokojenie ruchu na monitorowanym odcinku drogi. Urządzenie zostanie przeniesione w całkiem inne miejsce - w okolice Stalowej Woli. Jak się dowiedzieliśmy, Główny Inspektorat Transportu Drogowego uznał tę lokalizację za charakteryzującą się wysokim poziomem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i od teraz to tam, a nie w Gorzycach, będzie odbywał się odcinkowy pomiar prędkości za pomocą zabranego z gminy Gorzyce urządzenia. 

W 2015 roku zainstalowano dwa punkty pomiarowe

W gminie Gorzyce, na drodze krajowej nr 78, która wiedzie z Chałupek w kierunku Rybnika i dalej Gliwic, w 2015 roku zostały zainstalowane dwa urządzenia służące do odcinkowego pomiaru prędkości. Droga ta stanowi bezpłatną alternatywę dla autostrady A1. Odcinkowy pomiar prędkości, który został zlikwidowany, był długości 970 m i miał swój początek na 8,1 km DK 78 – to mniej więcej na wysokości WOLOiZOL, a kończył się  za skrzyżowaniem Bogumińskiej z Raciborską (tym przy szkole). Drugi odcinek, na którym nadal odbywa się odcinkowy pomiar prędkości, zaczyna się na 9,6 km DK 78, czyli przy skrzyżowaniu ulicy Rybnickiej z Kościelną i Piaskową a kończy 890 m dalej. 

Na czym polega Odcinkowy Pomiar Prędkości?

System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanego odcinka drogi. Na początku i końcu kontrolowanego odcinka ustawione są urządzenia rejestrujące wszystkie pojazdy. System automatycznie odczytuje numery rejestracyjne i oblicza czas przejazdu pomiędzy sprawdzanymi punktami. Na jego podstawie obliczana jest średnia prędkość. Jeśli jest wyższa od dozwolonej, zarejestrowany przez urządzenia materiał jest przesyłany drogą elektroniczną do centrali CANARD, w której przeprowadzane jest postępowanie mandatowe. Kierowca otrzymuje mandat na takiej samej zasadzie jak w przypadku zdjęcia z fotoradaru.

Jak komentuje to wójt? 

Wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk nie chciał jednoznacznie wypowiadać się na temat tego, czy Główny Inspektorat Transportu Drogowego podjął słuszną decyzję, jednak wskazał, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze.