Wtorek, 19 października 2021

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Co kryje spichlerz z Sudołu? Zabytek z 1821 roku otwarto dla zwiedzających

19.09.2021 06:29 | 3 komentarze | ma.w

Na ulicy Czynu Społecznego w Raciborzu zrobiło się tłoczno, gdy z okazji Dni Dziedzictwa Europejskiego 18 września otwarto drzwi zabytkowego spichlerza chłopskiego. Weszła tam Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik, wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk i spora kolejka zainteresowanych.

Co kryje spichlerz z Sudołu? Zabytek z 1821 roku otwarto dla zwiedzających
Maria Olejarnik Miejska Konserwator Zabytków przyjechała do Sudołu otworzyć spichlerz dla zwiedzających
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Zwiedzanie konserwatorskie trwało w sobotnie popołudnie w godz. od 14.30 do 16.00. Przyjechał nań pierwszy zastępca prezydenta miasta. - W ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego przybliża się mieszkańcom bogactwa, które mają, a nie zawsze są ich świadomi. Ten spichlerz „wbił się” w otoczenie, a z punktu widzenia Ministerstwa Kultury jest dla Raciborza równie ważny historycznie co Kolumna Maryjna na Rynku - mówił na skwerze w Sudole Dawid Wacławczyk. Warunkiem dofinansowania remontu zabytku była możliwość jego zwiedzenia.

Przemytnik śląskich akcentów

- Drzwi spichlerza po raz pierwszy po remoncie zostaną otwarte. To jest kolejny akcent śląskiej kultury, a ja bardzo się staram przemycać je do miejskich imprez. W Dni Raciborza był Śląski Czwartek, śląska potańcówka dziś występują na placu Długosza Frele - wyliczał wiceprezydent miasta.

- Tożsamością Raciborza musi być śląskość, a nie mutikulturowość, troszeczkę wymuszona w naszym wypadku - podkreślił w Sudole Dawid Wacławczyk.

Otwarcie spichlerza uznał, za małe, ale ważne wydarzenie i wyraził nadzieję, że to dopiero początek jego udostępniania zwiedzającym.

Wacławczyk przemawiał do zgromadzonych przy spichlerzu mieszkańców dzielnicy i licznych przyjezdnych, których zainteresowała możliwość zwiedzenia zabytku.

W PRL uznano spichlerz za równy Zamkowi

Po pierwszym zastępcy prezydenta miasta głos zabrała Maria Olejarnik. Przywołała na początek postać zmarłego już Sylwestra Potockiego - byłego konserwatora miejskiego, który twierdził, że aby zaczerpnąć ze źródła historii, trzeba przed nim wpierw uklęknąć. - To jest właśnie wasze źródło wiedzy o tym jak żyli, jak pracowali przodkowie rodzin z Sudołu - wskazała na remontowany budynek przy ul. Czynu Społecznego.

Z wypowiedzi pani konserwator zgromadzeni pod spichlerzem dowiedzieli się, że już w latach 60. ubiegłego wieku obiekt objęto ochroną konserwatorską i wpisano go do rejestru zabytków. Tak samo jak Zamek Piastowski, kościoły raciborskie i Kolumnę Maryjną. - Już wtedy uważano go za wyjątkowy - podkreśliła Olejarnik. Pochodzi z 1821 roku, ale część drewna użyta do jego budowy jest jeszcze starsza - z 1718 roku.

W 2012 roku Miasto Racibórz przejęło spichlerz od rodziny Komór żeby utrzymywać zabytek. Był wówczas pomysł, aby spichlerz przenieść do śląskiego skansenu w Chorzowie. Obejrzałoby go wtedy więcej turystów. Ówczesna rada miasta nie zgodziła się, aby obiekt oddać.

W budynku została pamięć o dziadkach, o sąsiadach

- Zabytek jest autentyczny jeśli znajduje się w swoim miejscu. Bo świadczy o historii tego miejsca, o bogatych tradycjach, zachowuje myśl techniczną ludzi z Sudołu w Sudole. Żyjemy tak długo jak żyje pamięć o nas, a ten spichlerz jest pamięcią o waszych dziadkach, waszych sąsiadach. Przedłużmy tę pamięć o kolejne pokolenia, o setki lat - mówiła na sudolskiej imprezie Maria Olejarnik.

Zabytkowego budynku nie wystarczy tylko otynkować i wymalować. Żeby go ratować, trzeba było:

  • wyremontować dach,
  • wymienić część więźby dachowej,
  • przywrócić oryginalne pokrycie z łupku,
  • pospinać spichlerz w części murowanej ściągami metalowymi, żeby się ta część nie rozsypała
  • wykonywana jest jeszcze izolacja przeciwwilgociowa; spichlerz jest aż o 3 metry nadsypany gruntem (można to aktualnie zobaczyć, jak wysoki był spichlerz - tam gdzie biegną rury wentylujące piwnice były okna piwniczne)

- Wszystko to zrobiliśmy, żeby spichlerz się za 20 lat nie rozpadł - wyjaśniła Maria Olejarnik.

W następnych etapach "żeby było ładnie, żeby spichlerz służył dzieciom do nauki o regionie i był nieśmiertelną duszą Sudołu":

  • wymieniona zostanie podłoga na parterze,
  • zakonserwowane zostanie drewno wewnątrz,
  • odtworzone będą drzwi
  • budynek zostanie otynkowany z zewnątrz

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Maria Olejarnik

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu