Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Rada Miasta głosuje i debatuje, a na Głożyńskiej nadal tiry wjeżdżają w płoty

03.09.2021 11:56 | 18 komentarzy | apa

Mieszkańcy ulicy Głożyńskiej w Radlinie złożyli petycję, w której domagają się przekształcenia tej drogi z powiatowej w miejską, a także wprowadzenia tam strefy zamieszkania i ograniczenia ruchu ciężkich samochodów. Pod petycją podpisało się ponad 130 osób. 

 

Rada Miasta głosuje i debatuje, a na Głożyńskiej nadal tiry wjeżdżają w płoty
W ogrodzenie mieszkanki ulicy Głożyńskiej, Magdaleny Gembalczyk, regularnie wjeżdżają tiry i samochody dostawcze. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w zeszłym tygodniu. - Jezdnia jest zbyt wąska, aby jeździły tutaj tiry i samochody dostawcze - mówi Pani Magdalena.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urzędnicy mają twardy orzech do zgryzienia, a mieszkańcy ulicy Głożyńskiej nie kryją oburzenia i rozczarowania. Jak tłumaczy wodzisławskie starostwo, głównym celem przebudowy Głożyńskiej jest poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez zaprojektowanie chodnika na całej długości wraz z oświetleniem ulicznym, a także nowej konstrukcji jezdni i odwodnienia drogi. Mieszkańcy nie zgadzają się na ten plan. Spór toczy się m.in. o: poszerzenie drogi - aby mógł powstać chodnik i nowa droga. Aby tak się stało, właściciele działek wzdłuż ulicy musieliby przesunąć ogrodzenia i oddać część swojego terenu. W efekcie wielu z nich obawia się, że droga niebezpiecznie zbliżyłaby się do ich domów.  Komisja skarg, wniosków i petycji zdecydowała, że brak uzasadnionych podstaw do przekwalifikowania Głożyńskiej z drogi powiatową na miejską. 

Co na to burmistrz?

31 sierpnia podczas sesji rady miasta również podczas głosowania podjęto decyzję, że Głożyńska dalej będzie należała do powiatu. Po głosowaniu, burmistrz Radlina Barbara Magiera odniosła się do słów radnego Roberta Szindlera, który podczas sesji powiatowej powiedział, że głosowanie, które odbyło się na komisji skarg, wniosków i petycji, było polityczne. - Na sesji rady powiatu padło takie sformułowanie. Chciałabym zwrócić uwagę na to, że w naszej radzie nie ma polityki, natomiast podjęta dziś decyzja dotycząca ulicy Głożyńskiej i tego, że nie zostanie przekwalifikowana z drogi powiatowej na miejską, jest zdroworozsądkowa. Bardziej uczciwa wobec mieszkańców i niepolityczna  - powiedziała Magiera. Dodała, że gdyby Głożyńska stała się drogą miejską, remont nie byłby w ogóle możliwy ze względu na zbyt wysokie koszty, których miasto nie byłoby w stanie pokryć. 

Zastępca burmistrza Zbigniew Podleśny również zabrał głos.

Problem w tym, że ulica Głożyńska spina trzy gminy- od Wodzisławia przez Radlin aż do Rydułtów. Nikt tego nie zakwestionuje, że jest to szlak komunikacyjny, umożliwiający dotarcie z Wodzisławia do Rydułtów - mówi Podleśny.

Dalej mówił, że kiedy nie wiadomo o co chodzi, zwykle chodzi o pieniądze, a w przypadku dróg, również o bezpieczeństwo. - W przypadku ulicy Głożyńskiej pieniądze na remont są tą mniej istotną kwestią. Przesłanką zmiany kwalifikacji drogi nie może być jej zły stan techniczny. Ulica Głożyńska w sposób oczywisty wymaga nakładów finansowych i to nie w postaci bieżących remontów, ale przebudowy - mówił. Zastępca burmistrza mówiąc o przebudowie, miał na myśli dostosowanie drogi do tego, aby spełniała standardy XXI wieku oraz aby miała odpowiednie odwodnienie, oświetlenie i chodnik. -W Radlinie ostatnią drogą o dużym natężeniu ruchu, przy której nie ma chodnika, jest ulica Głożyńska - mówił podczas sesji. 

Według Podleśnego, wprowadzenie strefy zamieszkania na Głożyńskiej, nie jest możliwe. - To jest droga przelotowa.Bardzo trudno byłoby skutecznie wprowadzić tam strefę zamieszkania i spowolnić ruch. To nie jest droga osiedlowa, mimo że jest tam gęste zabudowanie i domy jednorodzinne - mówił. Przyznaje jednak, że gęstość zabudowy sprawia, że konieczne jest zapewnienie w tym miejscu bezpieczeństwa i wybudowanie chodnika. 

Czy magistrat ma pomysł na rozwiązanie problemu mieszkańców ulicy Głożyńskiej? 

Została przeprowadzona wizja lokalna, między innymi na ulicy Głożyńskiej w kierunku Rydułtów. Jak stwierdzono, sytuacja jest poważna, z powodu braku odpowiedniego odwodnienia, posesje mieszkańców są zalewane. Jak podczas sesji powiedział Podleśny, mieszkańcy ulicy byli zaproszeni na spotkanie, podczas którego zostały im przedstawione różne propozycje poprawy bezpieczeństwa na ich ulicy. Mieszkańcy odpowiadają, że zapewniania magistratu to kłamstwo i zwodzenie ich, ponieważ nie zaproponowano im żadnych rozwiązań, które byłyby realnym rozwiązaniem problemów, z którymi się borykają. Jak informuje jedna z mieszkanek, urzędnicy debatują, a na ulicy Głożyńskiej jest niebezpiecznie, a przed tygodniem w jej płot wjechał tir znanej sieci sklepów.  -Potrzebujemy realnych rozwiązań - apelują mieszkańcy.