Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Jedna trzecia dziurawej ul. Grodzisko zostanie wyremontowana

31.07.2021 07:00 | 7 komentarzy | juk

Jedna z najgorszych dróg na terenie Wodzisławia Śl. doczeka się w końcu remontu. Mowa o ul. Grodzisko, której przebudowę zaplanowano na odcinku około 750 m, pochłonie prawie 1 mln zł.

Jedna trzecia dziurawej ul. Grodzisko zostanie wyremontowana
Dziura na dziurze i dziurą pogania. Tak można powiedzieć o zniszczonej ul. Grodzisko w Wodzisławiu Śl. Już niedługo jej 750-metrowy odcinek zostanie gruntownie wyremontowany.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ta droga wygląda jak rompla! Rowery się trzęsą, auta się psują. Strach po niej jeździć czymkolwiek – mówili nam niejednokrotnie zdenerwowani mieszkańcy, którzy korzystali z wodzisławskiego odcinka S 5018, czyli ul. Grodzisko. Już niedługo nie będą mieli powodów do narzekań. Częściowo. Powód? Remont drogi zostanie wykonany jedynie w 30%.

Zakres zadania

W połowie lipca Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śl. otworzył przetarg na zadanie pn. Przebudowa nawierzchni ul. Grodzisko w Wodzisławiu Śl. Zgodnie ze specyfikacją przetargową zakres zadania obejmuje m.in.: wykonanie poboczy utwardzonych na powierzchni 1054 m2, wykonanie chodnika z kostki brukowej betonowej na odcinku 151,5 m oraz wykonanie nawierzchni jezdni z mieszanek mineralno-bitumicznych na powierzchni 4 952,5 m2, czyli na 750 m.

Dlaczego nie wyremontują całej drogi?

Warto zauważyć, że ul. Grodzisko - znajdująca się w fatalnym stanie technicznym - ma długość nie wcześniej wspomnianych 750 m, a 2,5 km. Przebudową zostanie więc objęte niecałe 30% całej drogi. - Zakres przebudowy ul. Grodzisko wynika ze środków finansowych, jakimi obecnie dysponujemy - wyjaśnia nam Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że w budżecie powiatu zaplanowano na realizację inwestycji 1 mln zł - po 500 tys. zł przekazał powiat i miasto Wodzisław Śl.

Zakres przebudowy ul. Grodzisko wynika ze środków finansowych, jakimi obecnie dysponujemy - mówi Wojciech Raczkowski.

Raczkowski wyjaśnia nam, że szacunkowy koszt modernizacji całej ul. Grodzisko przy założeniu wymiany jedynie nawierzchni, bez gruntownej przebudowy to kilka milionów zł. W budżecie powiatu aktualnie nie ma takich środków. - Budżet po prostu nie jest z gumy, a powiat nie dysponuje wystarczającymi środkami, aby zrealizować wszystkie niezbędne inwestycje. Mimo to w ostatnich latach nastąpił wzrost – wręcz skokowy – wydatków powiatu wodzisławskiego w obszarze infrastruktury drogowej i transportu z 4,4 mln zł w 2015 r. do 19,5 mln zł w 2020 r. - zwraca uwagę.

Będzie... kilka metrów więcej?

Złożone w przetargu oferty na przebudowę wodzisławskiego odcinka S 5018 otwarto 28 lipca. Zgłosiło się 5 firm. Najtańsza oferta została wyceniona na kwotę 698 025 tys. zł, a najdroższa - na 946 862 tys. zł. - Gdyby wygrała najtańsza oferta, o czym nie można przesądzać, ponieważ trwa badanie ofert, to jest margines na zwiększenie zakresu inwestycji - zauważa Wojciech Raczkowski. W grę wchodzi remont 1,2 km drogi. - Jest to jednak uzależnione po pierwsze od tego, czy w ogóle powstaną oszczędności przetargowe, czyli czy wygra najtańsza oferta, a po drugie od porozumienia z miastem Wodzisław Śl., które inwestycję współfinansuje - dodaje na koniec. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 70 dni od podpisania umowy z jej wykonawcą.

Zobacz również: