Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Szpital w Raciborzu przejdzie termomodernizację. To inwestycja na ponad 22 mln złotych

22.07.2021 16:26 | 2 komentarze | d

Powiat szykuje się do przeprowadzenia największej i wyczekiwanej od lat inwestycji. Sięgnięto po środki na termomodernizację szpitala przy Gamowskiej. To ponad 17 mln złotych, które pozyskano na realizację zadania.

Szpital w Raciborzu przejdzie termomodernizację. To inwestycja na ponad 22 mln złotych
Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Umowę na realizację zadania podczas dzisiejszej (tj. 22 lipca) wizyty w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał dyrektor szpitala Ryszard Rudnik w towarzystwie Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody oraz reprezentujący Fundusz wiceprezes Zarządu Artur Michalski i dyrektor Magdalena Bodzenta - podało Starostwo Powiatowe w Raciborzu w komunikacie prasowym przesłanym do redakcji Nowin.

Pierwsze prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku (planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji: I kwartał 2022 r. do IV kwartał 2024 r.)

Zakres inwestycji obejmuje:

  • docieplenie styropianem ścian budynku D wraz stolarką okienną i drzwiowa oraz wymianą grzejników,
  • ocieplenie stropodachu w blokach A,B,C,D,H,
  • modernizację oświetlenia całego obiektu,
  • budowę kotłowni - modernizacja obejmować będzie również instalację CO poprzez zastosowanie dwóch kotłów gazowych niskotemperaturowych każdy wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem i automatyką oraz połączenie obiegu kotłowego z instalacją gruntowych pomp ciepła,
  • dodatkowo zostanie wykonanie 220 odwiertów na głębokości 100 m, do których zostaną podłączone pompy ciepła na potrzeby C.O i C.W.U. Budynek zostanie podłączony do instalacji paneli fotowoltaicznych co pozwoli na wytworzenie energii elektrycznej o łącznej mocy 556 kW.,
  • nad wszystkimi procesami związanymi z zarządzaniem systemami energetycznymi oraz grzewczymi budynku będzie czuwał system automatyki BMS, który podczas gromadzenia informacji z pomiarów liczników energii elektrycznej, ciepła, wody oraz czujników, detektorów, analizatorów oraz sterowników urządzeń reagować będzie w czasie rzeczywistym w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynku.

Całkowity koszt inwestycji to 22 412 871,00 zł. Kwota dofinansowania z NFOŚiGW: 17 310 968,00 zł. Środki własne: 5 101 903,00 zł.

- Powiat stawia na proekologiczne i nowoczesne rozwiązania, a projekt termomodernizacji jest kluczowy dla funkcjonowania szpitala. Inwestycja ta nie tylko znacznie zwiększy wydajność energetyczną budynku czy wizualnie poprawi jego wygląd, ale przede wszystkim wpłynie na poprawę warunków leczenia pacjentów - podkreśla starosta Grzegorz Swoboda.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu