Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

"Gdy znikną kopalnie, drogi muszą być gotowe". Burmistrz Rydułtów o drodze Racibórz-Pszczyna

18.06.2021 07:00 | 12 komentarzy | mak

- Ta droga musi powstać, nie wyobrażam sobie innego scenariusza - mówi o drodze Racibórz–Pszczyna burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. - Jeśli nasz region ma się rozwijać, jeśli chcemy zatrzymać mieszkańców, to musimy być przygotowani infrastrukturalnie - dodaje.

"Gdy znikną kopalnie, drogi muszą być gotowe". Burmistrz Rydułtów o drodze Racibórz-Pszczyna
- Bez tej drogi nasz region będzie powoli umierał, bo ta infrastruktura drogowa, która istnieje, jest już zapchana - mówi burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Droga Racibórz-Pszczyna powstaje etapami. Fragment z Rudnika do Raciborza jest w fazie realizacji. Rybnicka część drogi jest już niemal gotowa, a fragment z Żor do Pszczyny zbudowano wcześniej. Pozostaje spinający odcinek z Raciborza do Rybnika, który ma biec przez Rydułtowy. - Ten odcinek drogi Racibórz-Pszczyna, czyli tzw. nowy ślad DW 935, to priorytetowa inwestycja - mówi burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.

- To ważna inwestycja nie tylko dla Rydułtów, ale dla dużego obszaru Subregionu Zachodniego, począwszy od Raciborza, przez gminy Kornowac i Lyski, aż po Rybnik. Bez niej nasz region będzie powoli umierał, bo ta infrastruktura drogowa, która istnieje, jest już zapchana - dodaje.

Kopalnie znikną i co dalej?

Dla takich miast jak Rydułtowy czy Radlin budowa tej drogi to być albo nie być. Dlaczego? Ma to związek w górnictwem. W Rydułtowach i Radlinie nadal działają kopalnie. Ale każdy ma świadomość, że prędzej czy później zostaną zamknięte. Tak jak w sąsiednim Pszowie. - Musimy być przygotowani na zmiany. Kopalnie to obecnie najwięksi pracodawcy. Kiedy dojdzie do transformacji, oczywiście nie w kolejnych latach, a w dalszej perspektywie, nasi mieszkańcy będą poszukiwać atrakcyjnej pracy nie tylko w Rydułtowach czy ościennych miastach, ale również dalej. Jeśli chcemy zatrzymać tych mieszkańców, musimy być dobrze skomunikowani z resztą województwa - zaznacza burmistrz.

Transformacja i drogi

Włodarz nawiązuje do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli unijnego programu pomocy dla regionów górniczych. - Podczas spotkań w Urzędzie Marszałkowskim lub w trakcie obrad podkomisji sejmowej nie raz podkreślałem, że infrastruktura drogowa jest kluczowa dla naszego regionu, dla Rydułtów, Pszowa, Radlina. Bo na nic zdadzą się pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jeśli nie będzie przygotowanych dróg, a mam na myśli drogę Racibórz-Pszczyna i Drogę Główną Południową. Tu trzeba działać dwutorowo. Transformacja i drogi - mówi burmistrz Marcin Połomski.

Jeśli droga Racibórz-Pszczyna powstanie - a dokładnie fragment biegnący przez Rydułtowy, wtedy powiat wodzisławski stanie się bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców. Mając dobrą komunikację, będą chętniej lokować na tym terenie swoje firmy. - Gdy znikną kopalnie, ludzie będą szukać pracy. Musimy oferować przedsiębiorcom warunki, by chcieli tu zakładać firmy. A z kolei mieszkańcom musimy zapewnić komunikację z resztą województwa, by mogli komfortowo dojeżdżać m.in. do stref w Gliwicach czy Żorach. Tylko wtedy będziemy dla nich atrakcyjni i spowodujemy, że mieszkańcy nie będą stąd uciekać, a osiedlać się tu - zaznacza włodarz. - Warto też spojrzeć na Racibórz, który jest dużym ośrodkiem miejskim, a przez brak odpowiedniej sieci dróg odciętym niejako od centrum województwa. Droga Racibórz-Pszczyna pozwoli na komunikację z autostradą, co jest ogromną szansą - dodaje.

Nie ma wyjścia

Na razie nie ma pieniędzy na środkowy fragment drogi Racibórz-Pszczyna. Jak zatem burmistrz ocenia szanse jej powstania w przyszłości? - Jestem optymistycznie nastawiony. Dokumentacja jest na ukończeniu i niebawem ma zostać zatwierdzona przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Kolejnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. No i najważniejsze - znalezienie pieniędzy na realizację. Jako samorządowcy prowadzimy rozmowy tam, gdzie tylko się da. W Urzędzie Marszałkowskim, w Warszawie. Są rządowe programy związane z budową obwodnic, z budową mostów. Trzeba szukać. Albo inaczej - trzeba znaleźć pieniądze. Innego scenariusza nie ma, bo nasz region potrzebuje tej drogi jak nikt inny - podkreśla burmistrz.

Jak ma przebiegać droga przez Rydułtowy?

Spoglądając na mapę Rydułtów od strony Rybnika, droga Racibórz-Pszczyna ma łączyć się z ul. Sportową, następnie biec przez Radoszowy, równolegle do ul. Kordeckiego. Przetnie ul. Raciborską w miejscu, gdzie ta krzyżuje się z ul. Szczerbicką i Krzywoustego. Później - ciągnąc się przez północną część Rydułtów, przetnie ul. Pietrzkowicką i Piecowską, by przenieść się na teren gminy Gaszowice, ale wrócić jeszcze na chwilę do Rydułtów, na granicy z gminą Lyski.