Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Kultura

Dyplomy 2021. Absolwenci "Plastyka" pokazali zakres możliwości, na jakie pozwalają techniki graficzne oraz nowe media [ZDJĘCIA]

02.06.2021 06:00 | 0 komentarzy | d

We wtorkowe popołudnie, w Dniu Dziecka, czyli 1 czerwca w domu książęcym, w sali żyrandolowej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wernisaż wystawy pt. „Dyplomy 2021”. Nowa ekspozycja prezentowana w zamkowych wnętrzach to prace dyplomowe uczniów IV klasy Liceum Sztuk Plastycznych, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodzi twórcy, po raz kolejny w dawnej siedzibie Piastów prezentują swoje prace. W wydarzeniu oprócz absolwentów wzięli udział m.in. Michał Woś - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dyrektor Zamku Piastowskiego - Grażyna Wójcik, dyrektor Marzena Kacprowicz oraz nauczyciele ZSO nr 1, oraz rodzice i opiekunowie tegorocznych dyplomantów.

Wysoki poziom

- Pomimo sytuacji, jaka spotkała naszych Absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu w roku szkolnym 2020/2021 prace dyplomowe z zakresu grafiki warsztatowej oraz projektowania graficznego okazały się stać na bardzo wysokim poziomie zarówno pod kątem technicznym, jak i tematycznym. Tegoroczni dyplomanci przestawili całe spectrum możliwości, na jakie pozwalają techniki graficzne oraz nowe media. Powstały prace z zakresu druku tradycyjnego - noszącego miano szlachetnej techniki zwanej wklęsłodrukiem. Postały również autorskie projekty modowe (street wear) z elementami wypukłodruku. Nie brakowało prac o charakterze cyfrowym, przedstawiających fascynację światem SteamPunk oraz bohaterów komiksów Marvell. Zrealizowany został również krótki film animowany oparty o modelowanie 3D w programie Blender - informuje dr Gabriela Habrom-Rokosz, nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych.

W pracowni fotografii artystycznej powstały projekty o charakterze przekrojowym, tj. od decydującego momentu fotograficznego, śledząc przez pryzmat obiektywu życie miasta podczas pandemii w projekcie „Spojrzenia, czyli foto-migawki z życia miasta” przez fotografię humanistyczną, dotykająca problematyki traktowania zwierząt („BENIO! PODAJ ŁAPĘ! i „Kontrasty”) czy modową („Kobieta zmienną jest - fotograficzny obraz kobiety na przestrzeni lat w postaci zestawu portretów z elementami kostiumografii”) po kulinarną, czyli „Zdjęcia ze smakiem”. Projekty fotograficzne wykonane zostały w większości w technice cyfrowej, ale także nie zapomniano o korzeniach fotografii tradycyjnej w projekcie „MASKA - obraz emocji w kadrze fotograficznym” oraz hybrydowym fotomontażu fotografii z grafiką komputerową w projekcie „Brazylijskie jiu-jitsu w obiektywie - techniki, emocje, ruch”. Interesującym rozwiązaniem okazał się projekt „TAJEMNICA SCENY - między słowem, gestem i obrazem fotograficznym”, ilustrujący interdyscyplinarność sztuki. Natomiast praca dyplomowa na temat: „Szlachetny klejnot w obiektywie – fotografia produktu”, dotyka związku natury, jako źródła inspiracji ze sztuką, w tym przypadku zdobniczą.

Działanie wieńczące

- Z każdym rokiem dążymy do tego by, jak najlepiej podsumować kilkuletnią edukację, łączącą teorię ogólnokształcącą i artystyczną z praktycznym warsztatem twórczym, wieńcząc ten proces projektem dyplomowym. To działanie wieńczące proces kształcenia na etapie szkoły ponadpodstawowej pozwala utrwalić zdobyte doświadczenie, a jednocześnie pomaga uczniom w przyszłej ścieżce edukacyjnej i zawodowej - dodaje dr Gabriela Habrom-Rokosz.

źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu

Ludzie:

Grażyna  Wójcik

Grażyna Wójcik

Była dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości